SPOR
Giriş Tarihi : 21-03-2020 21:12   Güncelleme : 21-03-2020 21:21

Zıpkınla Balık Avı Nasıl Yapılır?

Zıpkınla Balık Avı Nasıl Yapılır? Zıpkınla balık avı yaparken doğru takım seçimleri, temel bilgiler ve teknikleri.

Zıpkınla Balık Avı Nasıl Yapılır?

Kimi zaman deve güreşi oynadığınız, kimi zaman sahildeki insanlar karınca büyüklüğünde görünene dek açıldığınız, kimi zaman da balık yakaladığınız mavi bir ev sahibidir deniz. Biz erkekler için de her ne şekilde olursa olsun denizle haşır neşir olmak önemlidir lakin balık tutmanın anlamı, zihinsel yorgunluğu ortadan kaldırması bakımından ayrıdır. İsterseniz oltayla, isterseniz de zıpkınla balık avı biçiminde yapılan faaliyet, gerekli teknikler bilinerek ve güvenlik tedbirleri alınarak yapıldığında daha keyifli halde yapılır.

Zıpkınla Balık Avı ile İlgili Temel Bilgiler

Konsantrasyon kaybı yaşamadan, pür dikkat bir şekilde yapılması gereken etkinliklerden olan zıpkınla balık avı için hazırlık aşaması hayati öneme sahiptir. İşin doğruları yapıldığında riskleri en aza indirebileceğinizi unutmayarak başta nefes kontrolü olmak üzere temel bilgilere hâkim olmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Suyun altında nefesinizi kontrolsüz bir şekilde alıp verirsek istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Bu bağlamda iletişiminizin kuvvetli olduğu bir eküri edinmeniz önemlidir ki bu hamle hayat kurtarıcı olabilirken, kesin olarak da eğlenceyi iki katına çıkaracaktır.

zıpkınla balık avı

Doğru ekipman seçimi hazırlık aşamasının yarısıdır. Size yeterli hareket olanağını ve ihtiyacınız olan kamuflajı getirecek olan dalış elbisesi, palet, ağırlık, gözlük ve işin temelindeki zıpkın gibi donanımlardan kendinize en uygun olanını iyice araştırdıktan sonra seçmelisiniz. Hava durumu da zıpkınla balık avı bakımından son derece mühim bir konudur ki güzel balık yakalamanın sırrı, dalışa uygun havayı yakalamaktan geçer. Her mevsimin kendisine göre doğruları vardır ki bu doğrular göz önünde tutularak hazırlık yapılması gereklidir.

Zıpkınla Balık Avı Teknikleri

Zıpkınla balık avı, derin ve sığ sularda olmak üzere iki şekilde yapılabilir. Kumpas ve baskın gibi çeşitleri vardır ki kişisel yeteneğinize ve deneyim oranınıza göre her ikisinden de zaman zaman faydalanmanız gerekebilir. Kumpas, adı üstünde bir yerde fazlaca hareket etmeden sotelenip görüş alanınız içerisinde yer alan balıkları hedef olarak seçmeye dayalıdır ve genellikle balıkların ne kadar kurnaz olabildiklerini anlamanızla sonuçlanır. Baskın ise, yine adı üzerinde önceden tespit ettiğiniz balık merasında doğru ani bir atak yapma tekniğidir. Bu yöntemle tek atışta birden fazla balık avlanması mümkündür.