YAŞAM
Giriş Tarihi : 15-08-2019 12:08   Güncelleme : 15-08-2019 12:08

Zayıflamanın Temel Kuralı Azim ve Motivasyon

Zayıflama ilk önce beyinde başlıyor. Gerisi azim ve motivasyonla devam ediyor.

Zayıflamanın Temel Kuralı Azim ve Motivasyon

Zayıflama amacı güden veya sağlık problemleri yaşayan insanlar spor yaparak zayıflamanın harcadığı zamanı daha aza indirgemek için diyetle zayıflama yollarını uygulamayı tercih etmektedir. Diyet farklı farklı birçok çeşidiyle sınıflandırılmaktadır. Ve tabii ki bunun yanında diyete dayanabilen ve dayanamayan bünyeler eşlik eder. Zayıflama amacı güdüp aynı zamanda bağışıklık sistemi düşük olan insanlar veya herhangi bir sağlık problemi olan insanlar diyetteyken zorlanmakta ve dayanamayacak hale gelmektedir. Bunun önüne geçebilmek için, diyeti daha verimli hale ve daha dayanılır kılmak için bazı önerilerde bulunacağız. Gerek alanında uzman diyetisyenler gerekse tecrübe kazanmış insanların dile getirmiş oldukları seçenekler aşağıda bahsedilenler gibidir:

En Önemlisi Sağlık Testi!

Zayıflamak isteyen insanlardan bazıları kendi vücutlarını tanımadan diyete başvurmaktadır. Diyet yaparken zorlanan, halsiz düşen, herhangi bir vücut bölgesi ağrıyan, bayılan, normal düzeyden fazla acıkan insanlar mutlaka sağlık merkezlerinde test yaptırmaları gerekmektedir. Hastalığa sahip olan insanlar için diyet daha dayanılmaz olmaktadır.

Sağlıktan Sonra Motivasyon!

Sağlıklı bir vücuda sahip insanlar diyeti rahatlıkla yapmaktadır. Ama yine de dayanamayan insanlarda eksik olan bir sorun da motivasyon eksikliğidir. Beyin, inandığı olay ve olgulara göre hareket etmektedir ve hareketin gidişatına göre sonuç vermektedir. Eğer kişi kendisini diyete yeterince inandırmamış ise ve motivasyon sağlamamışsa yaptığı diyet daha dayanılmaz olacaktır. Bu yüzden kişinin inancı ve motivasyonu bu yolda oldukça önemlidir.

Atıştırmalıklar Gelsin Gündeme!

Yemek yemeyi çok seven kişiler, her ne kadar sağlığa ve motivasyona sahip olursa olsun mutlaka bir şey yemek isteyeceklerdir. Eğer diyet vakitleri dışında yeni bir öğüne sahip olurlarsa diyet amaçlarından çıkacaklardır. Bunun önüne geçmek ve diyeti desteklemek için mutlaka belli başlı atıştırmalıklardan tüketmeleri gerekmektedir. Bu atıştırmalıklar sayesinde kilo dengesini koruyarak, hedef kilo miktarını aşmadan yeterince proteine, karbonhidrata, yağa, vitaminlere ve minerallere sahip olacaklardır. Nitekim diyetlerde sağlıklı atıştırmalıklar önemli yere sahiptir.

Unutmayın!

Diyet, yemeden içmeden kesilme, kendini aç bırakma faaliyetleri demek değildir! Sağlıklı bir şekilde ve ölçüde yiyecek tüketmektir.