YAŞAM
Giriş Tarihi : 03-04-2018 22:47   Güncelleme : 03-04-2018 22:47

Yüze Uygulanan Vazelinin Şaşırtıcı Sonuçları

Vazelinin hammaddesi petroldür. Renksiz ve yoğun kıvamda olan bu krem bol miktarda mineral içerir. Kozmetik sektöründe sıklıkla kullanılan vazelin yüze uygulandığında da şaşırtıcı sonuçlar veriyor.

Yüze Uygulanan Vazelinin Şaşırtıcı Sonuçları

Yüzü nemlendirir

Vazelin, en güçlü nemlendiricilerdendir. Vazelin yoğun yapılı bir ürün li ğundan, vazelini doğrudan yüze sürmek gözenekleri tıkayabilmektedir. Bunu önlemek için vazelin benmari usulü eritildikten sonra cilde sürülür. Yani, 1 çay kaşığı vazelin küçük bir cam kaseye koyulur. Cam kase ise kaynar suyun yahut çaydanlıktan sıcak suyun üzerine oturtulur. Sıcağın etkisiyle bir süre sonra vazelin eriyecektir. Erimiş ılık haldeki vazelini ince bir tabaka halinde cildinize sürebilirsiniz. Haftada 1-2 kez bu nemlendiriciye devam edin. Yüzünüz çok kuruysa haftada 3 kez uygulayabilirsiniz.

Vazelin kaş çıkarırmı, uzatırmı, gürleştirirmi?

Vazelin içerisinde yüksek miktarda yağ bulunur. Bu özelliğinden dolayı kaşları dökülen kişilen vazelin kullanması kaşların yeniden çıkmasına, kaş şeklinin biçimlenmesine yardımcı olur. Vazelini benmari usulü eritip her gece yatmadan kaşlarınıza sürün.

Vazelin sivilceye iyi gelir

Ciltte oluşan sivilceler için çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan biri de vazelindir. İki çay kaşığı kadar ardıç katranı ve 3 tatlı kaşığı vazelin bir kap içerisinde tahta kaşık ile karıştırılır. Bu şekilde hazırlanan karışım,her gün sabah ve akşam olmak üzere vücutta bulunan sivilceli bölgelere masaj ile yedirilir. Sorunlu bölgede yer alan sivilceler tamamen geçene kadar bu uygulamaya devam edilmelidir. Ortalama 1 hafta sonra sivilceli alanlardaki azalma, gözle görülür dereceye gelecektir.