SAĞLIK
Giriş Tarihi : 15-01-2016 15:55   Güncelleme : 15-01-2016 15:55

Yüz Kızarıklığı Nedenleri ve Doğal Çözümleri

Yüz kızarıklığının nedenleri ve doğal çözümleri, yüz kızarıklığı için evde neler yapılabilir

Yüz Kızarıklığı Nedenleri ve Doğal Çözümleri

Yüz kızarıklığı biz kadınların li kça şikayet ettiği bir sıkıntıdır. Sık sık yaşanan yüz kızarıklıkları farklı hastalıkların habercisi olabilir bu nedenle doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz. Unutmayın ki erken tanı hayat kurtarır. Yüz kızarıklığı sorunu yaşıyor iseniz öncelikle nedenlerini anlamanız gerekiyor. Bazı insanların yapısal özelliklerinden dolayı sık sık yüz kızarıklığı geçirebilirler. Bu yapısal özellikler, utanma, stres, korku gibi şeylerden dolayı oluşabilir. Bunların dışında yüz kızarıklığının nedenleri;

  • Hormonsal değişimler yüz kızarıklığına yol açabilir. Özellikle hamile kadınların yüzüne renk gibi söylemleri olur. Ya da kadınların regl dönemlerinde de yüz kızarıklıkları oluşabilir.
  • Enfeksiyon durumlarında yüz kızarıklığı oluşabilmektedir. Bunun nedeni ise enfeksiyondan doğan ateş yükselmesidir.
  • Düzensiz beslenme de yüz kızarıklığına neden olabilmektedir. Aşırı yağlı, fastfood tüketimi nedeniyle yüz kızarıklığı meydana gelmektedir.
  • Aileden gelen bazı kalıtsal hastalıklar, tansiyon, kalp hastalıkları veya şeker gibi durumlarda da yüz kızarıklığı oluşmaktadır.
  • Dış etkenlerden dolayı da yüz kızarıklığı olabilir. Bu dış etkenler güneş etkisi veya rüzgar etkisi olabilir.
  • Kişiler strese girdiklerinde de yüzleri kızarabilmektedir. Bu durumu engellemek için düzgün bir stres yönetimi yapmak çözüm getirebilir.

Yüz Kızarıklığını Geçirme Yöntemleri

Hastalıklardan doğan yüz kızarıklıklarını önlemek için doktorunuza baş vurmalı ve uygun bir tedavi yöntemi uygulamalısınız.

Eğer stres veya heyecandan dolayı yüz kızarıklığı yaşıyor iseniz bir psikologdan destek alıp bu sorunla başa çıkabilirsiniz.

Düzenli ve sağlıklı beslenerek yüz kızarıklığınızı önleyebilirsiniz.

Eğer dış etkenlerden dolayı yüz kızarıklığı yaşıyor iseniz koruyucu ve nemlendirici kremler kullanarak yüz kızarıklığından kurtula bilirsiniz.

Vücut sıcaklığını sabit tutmak da yüz kızarıklığını önlemede etkili bir yöntemdir. Ani ısı değişimlerinden uzak durarak vücut ısınızı sabit tutabilirsiniz. 

Bunların dışında evinizde hazırlayacağınız çeşitli maskeler ile yüz kızarıklığını geçirebilir veya da oluşumunu engelleyebilirsiniz. İşte evde hazırlaya bileceğiniz, yüz kızarıklığını geçirebilecek doğal maske tarifi;

Bir elmayı dörde bölün ve bir paçasını rendeleyin. Rendelemek yerine blendırdan da geçirebilirsiniz.

Bir tatlı kaşığı yumurta sarısını rendelediğiniz elmanın içerisine ekleyip homojen bir karışım haline gelene kadar güzelce karıştırın.

Hazırladığınız karşımı cildinize güzelce yedirin.

20 dakika beklemeniz yeterli olacaktır.

20 dakikanın sonunda cildinizi ılık su ile temizleyin. Bu işlemi hafta bir defa uygulamanız yeterli olacaktır. Bu maske ile cildinizde ki kızarıklıklardan kolaylıkla kurtulacağınızı gözlerinizle göreceksiniz.