SAĞLIK
Giriş Tarihi : 07-10-2020 09:52   Güncelleme : 07-10-2020 09:52

Yeşil Yapraklı Sebzelerin Faydaları ve Zararları

Yeşil Yapraklı Sebzelerin Faydaları ve Zararları nelerdir? Nasıl yenmesi gerekir ve etkileri neler olur?

Yeşil Yapraklı Sebzelerin Faydaları ve Zararları

Yeşil yapraklı sebzeler, sağlıklı ve dengeli beslenmenin en önemli unsurlarından bir tanesidir. Hep protein ya da karbonhidrat yönlü beslenmek ciddi sağlık problemlerine neden olabileceğinden dolayı, mutlaka beslenmede çeşitlilik olması gerekir. Öncelikle yeşil yapraklı sebzeler nelerdir sorusuna cevap verelim. Bu çeşitliliği sağlayacak olan besin guruplarından bir tanesi de yeşil yapraklı sebzelerdir. Peki bu yeşil yapraklı sebzeler nelerdir ? Yeşil yapraklı sebzeler olarak adlandırılan bitkiler; Lahana,marul,roka,yeşil soğan,brokoli,pazı, kara lahana, tere, semizotu, hindiba, labada,ıspanak,maydanoz ve aklınıza gelebilecek pek çok yeşil renkli sebzelerdir.

Yeşil yapraklı sebzelerin sağlık açısından faydaları inanılmayacak kadar fazla. Yeşil yapraklı sebzelerin faydalarından/yararlarından istifade etmek için ister çiğ olarak ister pişmiş olarak mutlaka yeşil yapraklı sebze tüketmek gerekir. Yeşil yapraklı sebzelerin faydalarından/yararlarından bahsedeceğimiz makalemizde sizler için faydalı olduğunu düşündüğümüz bilgiler vereceğiz. Makalemizin son bölümünde ise yeşil yapraklı sebzelerin zararları konusunda bir kaç önemli hatırlatma yapacağız.

Yeşil Yapraklı Sebzeleri Faydaları/Yararları

Yeşil yapraklı sebzelerin en önemli yararları arasında kanser hastalığından bizleri koruması yer alıyor.

Kan dolaşımını hızlandırır ve dolaşım kalitesini artırır.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Enerji verir.

Motivasyonunuzu yükseltir, depresyondan kurtulmaya yardımcı olur.

Yeşil yapraklı sebzeler karaciğer, safra kesesi ve böbrek fonksiyonlarını iyileştirir.

Yeşil yapraklı sebzeler soğuk algınlığı, özellikle ciğerlerdeki tıkanıklığı, mukusu azaltmak suretiyle temizler.

Yeşil yapraklı sebzeleri bol miktarda tüketmeye gayret edin. Sürekli tükettiğiniz Yeşil yapraklı sebzelerin yanı sıra farklı yeşil sebzeleri de denemenizde fayda vardır.

Yeşil yapraklı sebzeler arasında en çok bilinen brokoli iyi bir enerji kaynağıdır.

Yeşil Yapraklı Sebzelerin Zararları

Yeşil yapraklı sebzeler arasında yine en çok bilinenlerden ikisi olan ıspanak ve pancar bitkilerinin uç kısmındaki yeşiller, oksalik asitten zengin olduğu için kemik ve dişlerden kalsiyumun çekilmesine sebep olabilir. Bu sebepten dolayı daha az miktarda tüketilmeleri gerekir. Bu tür sebzeleri tüketirken de fındık fıstık türevleri, çeşitli tohum, tofu, baklagiller, tereyağı, yoğurt gibi protein ve yağ kaynaklarıyla birlikte pişirilmesi gerekmektedir.  Bu şekilde pişirildiğinde oksalik asitin etkisi azalacaktır.