SAĞLIK
Giriş Tarihi : 03-01-2021 10:39   Güncelleme : 03-01-2021 10:39

Yeşil Mercimeğin Faydaları ve Zararları

Yeşil mercimeğin faydaları ve zararları nelerdir? Yeşil mercimek nasıl tüketilmeli, vücutta nelere iyi gelir? Kimler yeşil mercimek yememeli?

Yeşil Mercimeğin Faydaları ve Zararları

Özellikle kış mevsiminin vazgeçilmezleri arasında yer alan baklagiller, dengeli ve sağlıklı beslenmek açısından son derece önemli ve gerekli besin gruplarının başında gelmektedir. Baklagillerin hepsi beslenme açısından son derece kıymetli olmakla birlikte en değerlilerinin başında yeşil mercimek gelmektedir. Yeşil mercimeğin besin değeri oldukça yüksektir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekten tutun da zayıflamaya kadar pek çok faydası vardır

Yeşil mercimeğin faydaları nelerdir?

Yeşil mercimek çok iyi bir bitkisel protein kaynağıdır. Besinlerin ısı etkisinden dolayı metabolizma hızı hafif artar. Sindirime bağlı harcanan enerji artışı sayesinde de kilo verme sürecinde mucizevi etki gösterir.

Vücuda kaliteli şeker veren çok iyi bir karbonhidrat kaynağıdır.

Özellikle zayıflama diyetleri sırasında, beslenme düzeninde, kalori alımı azalır. Diyet sırasında kişi, tek taraflı beslenmeye başlamışsa, yeteri miktarda şeker alamadığı için, halsizlik, yorgunluk ve bitkinlik gibi sorunlar yaşanabilir.  Bu sorunları yaşamamak için, salatalara 2 yemek kaşığı yeşil mercimek katmanız gereklidir. Bu sayede vücut için gerekl olan kaliteli şekeri alabilirsiniz.

Yeşil mercimek çok kaliteli lif kaynaklarının başında gelir.Lifler bitkilerin hücre duvarında olan bileşenlerdir.

Beslenme ile mideye girdiklerinde şişerler ve hacim oluştururlar. Bu durumda da az yemeye bağlı acıkma hissi azalır yani daha tok kalarak diyet yapmayı kolaylaştırırlar.

Mercimek midenden bağırsağa geçtiğinde, bağırsak hareketlerini hızlandırır. Sağlıklı bir metabolizma boşaltım sistminin iyi çalışmasından geçer.Eğer boşaltım sistemi iyi çalışırsa zayıflama da o oranda artar.

Mercimek bir fito östrojendir. Yani vücutta kısmi östrojen etkisi gösteren ilaç gibi bir besindir. Özellikle menopoz semptomlarını hafifletir. Meme, rahim kanseri gibi hormon bağımlı kanserlerden korur.

Mercimek çok iyi bir demir kaynağıdır aynı zamanda. Özellikle yumurta veya kıyma ile birlikte pişirilmesi demir açısından daha da zenginleştirir.  Yanında bol limonlu bir salata ile tüketilmesi demirin vücutta daha iyi kullanılmasını sağlar.

Potasyum oranı yüksektir. Bu özelliği tansiyonu düşürür ve dengeler. Kiloya bağlı tansiyonu olanlarda çok etkilidir.

Hem zayıflatır hem tansiyonu düşürür.

Kolesterol içeriği sıfır olan bir protein olduğu için kolesterol yüksekliği olanlar güvenle kullanabilir.

Yasemin çiçeği nasıl yetiştirilir ve faydaları nelerdir?

Yeşil Mercimeğin Zararları

Yeşil mercimek kısmi östrojen kaynağı olmasından dolayı, rahim ve meme kanseri olan hastalar için uygun değildir. Bu hastalıklara sahip olan kişilerin fitoöstrojen alması uygun değildir.