EĞİTİM
Giriş Tarihi : 09-05-2020 23:38   Güncelleme : 09-05-2020 23:38

Yat Kaptanı Nasıl Olunur Olmak Çok Kolay

Yat Kaptanı Nasıl Olunur Olmak Çok Kolay, Yat kaptanı olmak için bilmeniz gerekenler neler? Süreç nasıl işliyor?

Yat Kaptanı Nasıl Olunur Olmak Çok Kolay

Yat kaptanı olma hayali kimlerde var? Bir yata atlayıp denize açılmak; özgürlüğün, sükunetin, huzurun tadını çıkarmak isteyip de nereden başlayacağını bilemeyenlere yat kaptanı olma yolunda kendilerine yardımcı olacak birkaç tüyo…

Şimdi hiç, “Üç tarafı denizlerle çevrili memlekette yaşıyoruz ama hâlâ denize sırtımızı dönüp oturuyoruz.” muhabbetine girmeyelim.

Denizin hastasıyız… O maviliklere bakıp da denizin üzerinde olmak; rüzgârın tenimizi okşamasına izin vermek, teknenin bordasına çarpan küçük dalgacıklardan kırılarak yüzümüze sıçrayan damlaların tuzlu tadını dudaklarımızda hissetmek istemeyenimiz yoktur.

Hangimiz, “Bu yaz, atlayacağım bir yelkenliye; bütün Ege’yi gezeceğim, abi!”, demedik?

Hangimiz, kimsenin bilmediği bakir koylarda demirleyip de bize özel denizde yüzme hayalleri kurmadık? Hangimiz, bir hafta sonu, birkaç saatliğine de olsa, alıp da olta takımlarımızı biraz açılmanın; sessizliğin ortasında, denizle baş başa, termosumuzda götürdüğümüz çaydan ya da kahveden bir yudum alırken küpeşteden sarkıttığımız misinaya balık vurunca alacağımız keyfi zihnimizde canlandırıp kendi kendimize mutlulukla gülümsemedik?

Ama işte bir türlü denk getiremedik, birçoğumuz, bu hayallerimizi gerçekleştirmeyi. Nedense hep gözde büyütülüyor bu denizcilik hadisesi… Denizi, rüzgârları, meteorolojiyi, navigasyonu, harita okumayı, mevki koyup rota çizmeyi, dümen tutmayı, bir sürü değişik denizcilik terimini, yelkenleri, halatları, düğümleri, deniz emniyeti ve denizde çatışma kaidelerini “Nereden öğreniriz”, “Nasıl öğreniriz?”; hatta, “Öğrenebilir miyiz?” diye diye, kendi kendimizi caydırdık denize “bulaşmaktan”.

Aslında, doğru bir bakıma…

Denize çıkmadan önce elbette ki öğrenilmesi gereken bir dolu yeni, belki de bize yabancı bilgi var. Üstelik hepsi de çok gerekli… Denizde “önce emniyet” ilkesi geçerli zira. Eğer yeterli bilgiyle donanmadan; gerekli yetkinliğe ve ehliyete sahip olmadan denize çıkarsanız hem kendiniz hem de başkaları için hayatî tehlikelere davetiye çıkartmış olabilirsiniz. Ama bu; kendinizi, hayallerinizi gerçekleştirmekten alıkoymanız için bir bahane olmamalı. Denizciliği öğrenin ve hayalinizdeki hayata, maviliklerdeki özgürlüğe adımınızı atın!

yat kaptanı olmak

Yat Kaptanı Olmak Mı Nasıl mı? Gerçekten çok kolay: Bilmeniz gereken, sadece, nereden başlayacağınız ve amacınıza bağlı olarak izlemeniz gereken yol.

Bir kere hangi amaçla ve ne tür bir tekne kullanmayı planlıyor olursanız olun denizcilikle ilgili bir temel eğitim almalı, deniz üzerinde bulunmalı; biraz pratik yapmalısınız. Deniz üzerinde pratik eğitim alabileceğiniz kurslar da genellikle yelkenli teknelerle gerçekleştiriliyor. Neredeyse bütün yelken kulüplerinin bu türden kursları var. Genelde bir iki saati teorik eğitime, geri kalanı da tekne üzerinde pratik eğitime ayrılmış bir haftalık kurslar şeklinde düzenleniyorlar. Ders saatleri, çalışanların işlerini aksatmayacak şekilde belirleniyor. Ücretleri de ortalama 700 lira civarında oluyor. Tabii ki bu, resmî olarak belirlenmiş standart bir ücret değil ama pek 1000 liranın üzerine çıktıkları da olmuyor. Bu kursları tamamladıktan sonra eğitim aldığınız yelken kulübü ya da yelken okulu, size bir sertifika da veriyor. Ama bu setifikaların, ehliyet yerine geçmediğini unutmayın. Yalnızca, “ileri seviye” yelkencilik/denizcilik kurslarına katılmak istediğinizde ön koşul olarak karşınıza çıkacak olan “temel yelken/denizcilik eğitimi”ni almış olduğunuzu belgelemek için işinize yarayabilir.

Bu temel yelken ve denizcilik kurslarında (eğitimler yelkenli teknelerde verildiğinden, özellikle yelkenliler olmak üzere) tekneleri, yelkenleri, yelkenlerin çalışma prensiplerini, halatları ve temel bazı düğümleri tanıyorsunuz; denizcilik terimleri, demirleme, yanaşma, bağlanma gibi manevraları öğreniyorsunuz; harita okuma, mevki koyma gibi uygulamalar yapıyorsunuz; fenerleri, seyir aletlerini, motorları, rüzgârları, deniz hukukunu ve çatışma kurallarını tanıyorsunuz. Ayrıca, en temel güvenlik tedbirleri ve denizde oldukça işinize yarayacak olan meteoroloji bilgilerini de ediniyorsunuz. Ve tabii ki dümen tutmayı da tecrübe ediyorsunuz. Aslında aynı bilgileri, yat kaptanı, tecrübeli bir arkadaşınızdan, tanıdığınızdan da edinebilir ya da özel dersler de alabilirsiniz… Önemli olan, devamında denizle ilgili gerçekleştirmek istediğiniz hayalleriniz ne olursa olsun bu temel eğitimi almak; denize aşinalık kazanmak…