EĞİTİM
Giriş Tarihi : 25-12-2020 18:21   Güncelleme : 25-12-2020 18:21

Yasemin Çiçeği Nasıl Yetiştirilir Bakımı, Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir?

Yasemin çiçeği nasıl yetiştirilir, bakımı nasıl yapılır? Yasemin çiçeğinin özellikleri ve faydaları nelerdir? Yasemin çiçeği ne zaman açar?

Yasemin Çiçeği Nasıl Yetiştirilir Bakımı, Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir?

Yasemin Çiçeği Nerede Yetişir: Yasemin çiçeğinin anayurdu yeryüzünün en yüksek yeri olan Himalayalar’dır. Yasemin çiçeği en fazla yüksek yerlerde yetişmektedir. Suyu çok seven bir özelliğe sahiptir. Bundan dolayı özellikle yaz mevsiminde devamlı ve sürekli bir şekilde sulanması gerekmektedir.

Yasemin Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Aydınlık ile hava alan yerleri sever.

Toprak tercihi olmayan her toprağa uyum sağlayan bir bitki çeşididir. Nemli toprağı sever fakat kış mevsiminde nemin biraz azaltılmasında fayda vardır.

Çeşidine göre tam güneşten yarı gölgeye kadar bir ışık tercih eder. Işık olarak direkt güneş ışığı tercih edilmez. Ancak öyle çok sıcağı da sevmez. Sene boyunca çok aydınlık, hava alan ve serin yerleri tercih eder.

Kış mevsiminde de çok sıcakta kaldığı zaman çiçeklenmez ve hatta yaprak bitleriyle de karşı karşıya kalabilirsiniz. Ancak yine de kış aylarında günde en az 4 saat dolaylı olarak ışık görmesi gerekir. Yapılması gereken, yasemin çiçeğinin kışın balkonda tutulmasıdır. Bu sayede hem yağmurlar ile kötü hava şartlarından etkilenmez, hem de serin bir alanda yer almış olur.

Serin mekânlara olan ilgisi kış mevsimlerinde de devam etmektedir. Çiçeklenmenin devam etmesini arzu ediyorsanız kış mevsiminde bulunmuş olduğu mekânın derecesi 10 derecenin üstüne çıkması gerekir.

Bu çiçek suyu sevdiğinden dolayı yaz aylarında çokça su istemektedir. Özellikle yaz mevsiminde 15 günde bir sulamak için kullandığınız suya vitamin eklediğiniz takdirde sizlere karşılığını vermiş olur. Kışın toprağının nemli olmasına dikkat etmesi gerekir.

Saksı değiştirme mevsimi ilkbahar mevsimidir. İhtiyaç duyulmadığı müddetçe her sene saksı değişimine gerek yoktur.

İlkbahar aylarında dalların ucundan kesilip temizlenmesi gerekir.

Yasemin Çiçeği Ne Zaman Açar?

Yasemin çiçeği daha çok yaz mevsiminde açmakta olan bir bitkidir. Bitkinin yetiştirilmesi için 2 yöntem bulunur. Bunlardan birisi çelikle üretim diğeriyse daldırma ile üretim yöntemidir.

Çelikle üretim:

Sonbaharın ortalarına kadar yapılması uygundur. 15 ila 20 santim uzunluğunda iyi olgunlaşan tek yıllık çubuklar yardımı ile yapılmaktadır. Martın ortalarına kadar üretim yapılması mümkün olsa da önerilmez. Fakat yine de işin marta sarkması halinde daha ince çelik kullanmanız gerekecektir.

Çeliklerde köklenmenin oluşturulabilinmesi için üretim ortamının sıcaklığı, rutubet ile nem oranını stabil tutulmanız gerekir ve sıcaklığı 16 ila 18 derecenin altına düşürmemeniz gerekir.

Temiz bir ortamda işlemi gerçekleştirmelisiniz. Özellikle toprağın temiz olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Sulama için sistem kullanmanız gerekir.

Yarı aydınlık ile rüzgârsız bir mekân tercih edilmelidir.

Evde maydanoz nasıl yetiştirilir öğrenmek için tıklayınız.

Daldırma ile üretim:

Bu uygulamada köklenme çok hızlı bir şekildedir ve çelik ile üretime göre daha net sonuç vermektedir. Fakat yapılabilmesi için büyük bir bölümü toprağın altına gömülmüş olan kuvvetli bir yasemin çiçeğine ihtiyaç vardır.

Yılın hemen pek çok zamanı kullanılabilen bir uygulamadır. Haziran, Temmuz Ekim ile Kasım ayları bu uygulama için çok faydalı olmamakla birlikte kalan 8 ayda içinizde şüphe kalmadan deneyebilirsiniz.

Rutubetli bir toprakta yapılmanızı öneririz.

Yasemin Çiçeği Türleri

Gerçek ismi Jasminum Nudiflorum şeklinde geçen yasemin hem bahçe bitkisidir, hem de ev bitkisi olarak karşımıza çıkar. Bu ılımlı bitkinin pek çok türü vardır.

Bizler ne kadar da mavi, beyaz ya da sarı şeklinde sınıflandırmış olsak bile Asya, Afrika ile Avrupa’da 200’e yakın çeşidi bulunmaktadır.

Yasemin çiçeği faydaları:

Romatizma, mafsal ile nikris ağrılarının giderilmesinde ve ateşi düşürmede faydaları vardır.

Sinirlerin yatıştırılmasında ve göğsün yumuşatılmasında faydalıdır.

Yüz ağrıları için ağrı kesici olarak kullanılmaktadır.

Cilt gözeneklerinin sıkılaştırılmasına yarar, daha duru bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur

Cildi hem besler hem de sıklaştırır.

Romatizma ağrılarının tedavisinde sık sık tercih edilir.

Balgam söktürücü özelliği vardır.

Yoğun strese karşı faydalıdır.

Dinlendirici etkiye sahiptir. Bundan dolayı aroma terapi şeklinde olan masajlar ile banyo jellerinde tercih edilir.

Gözaltı morluklarının giderilmesinde faydalıdır.

Selülitlerin hem giderilmesine hem de azalmasına yardım eder, vücudunuzun bütün yerlerine uygulayabilirsiniz.

Yasemin çiçeği nasıl kullanılır?

Özellikle çiçeklerinden faydalanılarak yasemin çayı olarak kullanılmaktadır. Yasemin çayı göğsün yumuşatılmasına ve sinirlerin yatıştırılması için faydalıdır. Damar açıcı özelliğe sahiptir. Bir de, yasemin çiçeğinden elde edilen yasemin yağı da parfümlerde kullanılmaktadır.