SAĞLIK
Giriş Tarihi : 03-05-2020 23:35   Güncelleme : 03-05-2020 23:38

Yağlı ciltler için evde yapılabilecek maskeler

Yağlı ciltler için evde yapılabilecek maskeler, yağlı ciltler nasıl temizlenmelidir? Evdeki malzemelerle yapılabilecek çeşitli tonik tarifleri.

Yağlı ciltler için evde yapılabilecek maskeler

Yağlı ciltlere uygun olan maskeler, yağ oranını dengeye sokarak, pürüzsüz bir cilt meydana getirirler. Yağlı ciltteki sivilceler ve lekeler, yapılan maskelerle zaman içinde kaybolur. Bu maskelerden bahsetmeden önce, yağlı cilde sahip olanlar için bazı bilgiler vermek istiyoruz.

Yağlı ciltler nasıl temizlenmelidir?

Cildi yağlı olanlar, günlük peeling ve temizlik yapmalıdırlar. Çünkü hava ve çevre kirliliği, yağ ve makyaj artıkları, zaten geniş olan gözeneklerin ağzını tıkar ve siyah noktaları oluşturur. Bu siyah noktalar temizlenmezse sivilcelere dönüşür. Günde iki kez cildinizi temizleyin. Sabah ve akşamları, önce temizleme jeli ve ardından tonik kullanın. Gün içinde cildiniz aşırı parlıyorsa, salisilik asitli toniklerle temizleyin. Akşam eve gelir gelmez hemen cilt temizliğinizi yapın. Yüzünüzde, sebuma yapışan egzoz ve sigara dumanları, tozlar ve diğer kirlerle yatıncaya kadar beklemeyin.

Yağlı ciltler için temizleme tonikleri

Sirke toniği: 1 kaşık elma sirkesi ile 8 kaşık kaynak suyunu karıştırıp, yağlı ciltler için güzel bir tonik elde edebilirsiniz.

Doğal maden sodası: İçindeki zengin mineraller sayesinde tüm ciltler için yararlı ve besleyici bir toniktir. Bundan da yararlanabilirsiniz.

Yumurta akı maskesi: Yumurta akını iyice çırptıktan sonra içine bir çay kaşığı limon suyu koyun ve bekletmeden yüzünüze ve boynunuza sürün.

Yoğurt maskesi: 1 çay kaşığı yağsız sade yoğurdu, arpa unu ile karıştırırsanız, yağlı cildi sakinleştirecek bir maske hazırlayabilirsiniz.

Kil maskesi: Satın aldığınız kili doğrudan doğruya sulandırarak hazırlayabilirsiniz. Kil ciltteki fazla yağı alan ancak kurutmayan harika bir maddedir.

Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Ciltteki yağ dengesinin oransız olması çeşitli cilt sorunlarına neden olur. Ciltte yağlanma fazla ise; sivilce ortaya çıkar. Az yağ oranı ise kuruluğa sebep olur. Bu nedenle yağ oranı dengede olmalıdır.

Yağlı cildin yağ oranını dengelemek için çeşitli maskeler uygulanabilir ve tercih edilecek makyaj ürünleri yağlı cilde uygun olarak seçilir.

Yağlı bir cilde sahipseniz yoğun fondötenlerden uzak durun. Sıvı likit bazlı kapatıcılar kullanmaya özen gösterin. Yoğun fondötenler cildi daha çok yağlandırır. Ardından fondöten üzerine ince yapılı bir pudra kullanın. Pudra yağlanmayı büyük ölçüde giderecektir.

Yağlı ciltlerde akne problemi çok görülür. Bu nedenle kullanılan temizleyici ürünler cildi kurutucu özelliği yüksek olan ürünler olmalıdır. Tonik, yüz yıkama jeli ve kullanılacak krem kesinlikle cildi matlaştıran özellikde seçilmelidir. Yağ dengesini yeniden sağlamak istiyorsanız yoğun nemlendirici kremlerden kaçının. Su bazlı kremler yağlı ciltler için üretilmiştir.

Beslenme düzenine özen göstererek de yağlanmayı azaltabilirsiniz. A vitamini içeren gıdalar yağlanmayı dengeleyen besinler arasındadır.

Pekçok kadın yağlı cildini daha çok yağlandıracağını düşündüğü için krem kullanmaz. Bu yanlışı düzeltmek için su bazlı nemlendiricilerinizi fondötenle karıştırarak uygulayabilirsiniz. Cildinizdeki kusurlar kapanacak ve aynı zamanda nemli bir cilt elde edeceksiniz.