TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 11-01-2021 12:14   Güncelleme : 11-01-2021 12:14

Whastapp Yeni Sözleşmesini Kabul Etmeyenler İçin Altenatif Programlar

Whastapp Yeni Sözleşmesini Kabul Etmeyenler İçin Altenatif Programlar nelerdir? Whatsapp Alternatif Programları nelerdir? Whatsapp silenler için güvenilir uygulamalar.

Whastapp Yeni Sözleşmesini Kabul Etmeyenler İçin Altenatif Programlar

Whatsapp kullanıcı sözleşmesi, programın kullanılabilirliğini büyük ölçüde azaltacak. Şirketin, kullanıcı bilgilerini FACEBOOK ile paylaşma kararı kullanıcı sayısının azalmasına yol açıyor. Avrupa ülkelerine dayatılamayan fakat gelişmekte olan ülkelere dayatılan bu yeni gizlilik politikasına göre kişisel veriler sır olmaktan çıkacak. Şirket, şubat ayına kadar bu sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcılara, programı kullandırmayacak. Ancak Whatsapp kesinlikle vazgeçilmez bir program değil.

Programın alternatifleri de en az onun kadar işlevsel. Kullanıcı bilgilerini Facebook ile paylaşma kararı alan Whatsapp kendi ayağına sıkacak bu girişimle, kullanıcı potansiyelini kaybedecek.

Telegram, alternatif olarak kullanılabilecek en iyi programlardan biri. Gelişmekte olan ülkeler yavaş yavaş Telegram'a geçiş sağladı bile. 8 şubat tarihine kadar sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcılar artık Whatsapp programını kullanamayacak. Bu tarihe kadar kullanıcıların bekleme moduna geçmesi ve gelişmelere göre hareket etmesi tavsiye ediliyor. Bu arada da alternatif programları indirip kullanmaya başlamaları da öneriyoruz. Sözleşmedeki değişiklikle, kullanıcı sayısı yüzde 15 oranında azalan Whatsapp, geri adım atmazsa alternatif programlar kullanılabilir. Avrupa ülkelerine bu sözleşme şartlarını yediremeyen Whatsapp ülkemizde farklı bir politika izliyor. Ya Whatsapp kullanmaya devam edip kişisel verilerimizi tehlikeye atacağız ya da alternatif programlara yöneleceğiz.

Whatsapp Alternatif Programları

Hem yerli hem milli olan BİP ve DEDİ programları kullanılabilir. Yeni alınan bir karara göre tüm okullar BİP'e geçiş yapacak. Son bir günde 1 milyondan fazla kullanıcı BİP kullanmaya başladı ve Whatsapp programını sildi. Whatsapp programından çok daha iyi olan Telegram hem bilgisayarda hem telefonda sesli ve görüntülü ücretsiz görüşme olanağı sağlıyor. Whatsapp ile yapabileceğiniz her şeyi, sözleşme dayatması olmadan BİP DEDİ ve TELEGRAM ile kolayca yapabilirsiniz.

Whatsapp altenatif programları arayan milyonlarca insan için daha başka uygulamalar da var. Skype hala aktif olarak kullanılabiliyor.

Gizli sohbet özelliği olan VİBER programı da aynı konforu ve güvenliği sağlıyor.

Çin yapımı WeCHAT programı şu an Çin'de milyarlarca kişi tarafından kullanılan bir program. e-posta ile kayıt olabileceğiniz ve telefon numaranızı vermeniz gerekmeyen WİRE programı da mükemmel bir mesajlaşma programıdır. Bu programın bir avantajı var ki, karşı taraf sizin izninizi almadan size mesaj gönderemiyor. Görüntülü-sesli konuşmaya izin veren bir diğer program ABD yapımı SIGNAL programıdır.

Pek tercih edilmeyen THREEMA programı, ücretli bir program olduğundan geride kaldı ama bu da bir alternatif olarak düşünülebilir. Yine GOOGLE HANGOUTS da Whatsapp alternatif programları arasında yer alıyor. Bu programla, 10 arkadaşınızla aynı anda görüntülü konferans görüşme yapma şansınız var ve tamamen ücretsiz. Sonuç olarak bu kadar çok seçenek varken, Whatsapp duruma göre geri adım atabilir. Atmazsa da gelişmekte olan ülkelerdeki hakimiyetini kaybedecek. Kullanıcılara önerilen ise; 8 şubat tarihine kadar, dayatılan sözleşme şartlarını kabul etmemek, alternatif programları indirip beklemek.