SAĞLIK
Giriş Tarihi : 03-01-2021 10:35   Güncelleme : 03-01-2021 10:35

Viral Hepatit Nedir? Nasıl Bulaşır ve Öneriler

Viral hepatit nedir? Viral hepatit nasıl bulaşır? Genç hastada yeni başlayan viral hepatit için öneriler.

Viral Hepatit Nedir? Nasıl Bulaşır ve Öneriler

Viral hepatit, A, B, C, Delta, E, G virüsleri veya Herpes benzeri virüsler nedeniyle karaciğerde oluşan iltihaplanmadır. Viral hepatitin her türü bulaşıcıdır: A ve E hepatitleri yiyecek-içeceklerle, B, C, Deha ve G hepatitleri kan ve vücut sıvıları vasıtasıyla veya yakın temasla geçebilir.

Bazı hastalar, kanında hepatit virüsü ve karaciğer fonksiyonunda bozulma olduğu halde, hiçbir belirti vermeden ve sarılık olmadan hepatit geçirebilir.

Bazı hastalarda ise halsizlik, iştahsızlık, bulantı, kusma, karın, sırt veya eklem ağrıları, kaşıntı, göz akı ve ciltte sararma, idrar renginde koyulaşma gibi belirtilerden biri veya birkaçı görülebilir. Kanında hepatit virüsü bulunduğu halde, karaciğer fonksiyonunda bozulma ve hastalık belirtisi görülmeyen kişiler taşıyıcı olarak tanımlanır.

Ancak, sağlıklı karaciğer, virüslerin yaşayabileceği bir ortam değildir. Yalnızca, kronik hazımsızlık çeken ve Kronik Toksik Hepatite zemin oluşturan madde kullananın karaciğerinde toksik madde ve atıkların birikmesiyle virüsler çoğalarak, karaciğeri temizleme görevini yerine getirmeye başlar.

Virüsler karaciğerdeki toksinleri temizleyebildiği müddetçe hastalık belirti vermez. Ancak toksin miktarı virüslerin temizleme kapasitesini aşacak boyuta geldiğinde hepatit belirtileri görülmeye başlar.

Kanında hepatit virüsü bulunduğu halde, karaciğer fonksiyonunda hiç-bir değişim göstermeyen taşıyıcıların durumu buna delildir.

Viral hepatitin tedavisi kolaydır. Hasta ne kadar genç, hastalık ne kadar yeni ve ne kadar az tıbbi ilaç kullandıysa iyileşme o kadar kısa sürede gerçekleşir.

Genç hastada yeni başlayan viral hepatit için öneriler:

1. gün Sabah 6-7de kusun. Kustuktan 2 veya 3 saat sonrasında 1 çorba kaşığı magnezyum sülfat (İngiliz tuzu, glaubren tuzu) 1 bardak su ile içilir.

2-3 saat sonra, yarım çay kaşığı öğütülmüş sinameki + 100 gr. turp yaprağı suyu + 100 gr. su + biraz safran karıştırılıp içilir. Turp yaprağı suyu yerine hindiba suyu, papatya çayı veya pelinotu çayı kullanıla-bilir. Çaylar, bir tatlı kaşığı bitkiyi 150 gr. kaynar suda 15 dakika demleyip süzerek hazırlanır.

Bundan sonra, omuzdan başlayarak 12. kaburga altına kadar, ertesi gün sağ ve sol göğüs altından göbek deliği hizasına kadar kupa kapatılır. Ateş yüksek ise, ateş düşmeye başlayınca kupa çekilir.

2. ve 3. gün Günde 4-5 defa biraz su katarak elma, greyfurt, semizotu ya da havuç suyuna zencefil suyu katarak içilir. Günde 2 defa birer çay kaşığı ince öğütülmüş pelinotu+altınotu karışımı suyla yutulur.Veya

Sabah-öğle arası havuç suyu + elma suyu karışımı, öğle-ikindi arası greyfurt suyuna, ikindi-akşam arası semizotu suyuna zencefil suyu katarak içilir. Bunların arasında 2 defa birer çay kaşığı pelinotu+altınotu karışımı yutulur.

Elma ve greyfurt suyu karıştırılmaz, ancak elma suyu, havuç suyu ile; havuç suyu, semizotu ve ıspanak suyu ile karıştırılabilir. Greyfurt yerine limon suyu, kışın semizotu suyu yerine kırmızı pancar suyu+havuç suyu karışımı içilebilir.

İstek yoksa zorla içmemeli, bu üç gün boyunca aç kalmalıdır.

Bu 3 gün boyunca başka bir şey yenmez.

Birinci gün kürekler arası ve altına, 2-3 gün sonra dizlere hacamat yaptırılır.

Bu 3 gün içinde kusma olması her tür hepatit için faydalıdır, iyileşmeyi hızlandırır. 1 bardak ilik suya 1 kaşık zeytinyağı katarak içmek kendiliğinden kusamayanlara yardımcı olabilir.

İlk 3 günden sonraki 7 gün boyunca Hergün öğleye kadar yukarıda verilen karışımlar içilir. Öğlen istendiği kadar incir, üzüm, elma, greyfurt, erik veya vişne karıştırmadan yenebilir.

Akşam havuç, kırmızı pancar, ıspanak, pırasa, soğan, sarımsak, semizotu, turp yaprağı, limon suyu ve zeytinyağı ile salata yapılır, yanında bir avuç kavrulmamış badem veya antep fıstığı yenebilir.

Yatmadan önce yağsız yoğurt suyuna biraz kaya tuzu ve bal katarak içilir.

4. gün ateş veya sarılık devam ediyorsa

4. gün sabah önce 70-100 gr. taze sıkılmış hindiba veya ısırganotu suyu + 50 gr. su + yarım çay kaşığı öğütülmüş sinameki + biraz safran karışımı içilir. lsırganotu yerine turp yaprağı suyu, papatya çayı veya pelinotu çayı kullanılabilir.

Uyarı: Bu tür acı karışımlar şekersiz içilmelidir.

Sonra öğleye kadar sebze suları içilir.

Öğleden sonra bir fincan yeşil mercimek + 1 çay kaşığı tane kimyon + 1 tatlı kaşığı kuru kadın tuzluğu meyvesi veya kabuğu + yarım çay kaşığı çemenotu kaynatılır, ocağı kapatmadan önce zencefil eklenir. Biraz soğuyunca ezmeden süzülür ve ilik olarak yudum yudum içilir. Yeşil mercimek yerine arpa da kullanılabilir. Yatmadan önce yağsız yoğurt suyuna biraz kaya tuzu ve bal katarak içilir.

Böylece 7 gün tamamlanır

Bu 7 gün içinde 4. gün acı kavun suyu 1/3 oranında suyla karıştırarak avuç içine dökülür ve başı öne doğru eğerek, burundan genize kadar çekilir. 3-5 saniye tuttuktan sonra, sümkürmeden dışarı akmasına izin verilir. Bir defadan fazla çekmek doğru değildir. 2-3 saat sonra hapşırma ve burun akıntısı başlar, 1-2 gün sürebilir. Bu işlemden sonra gözlerde ve derideki sarılık hemen geçer. Ancak biraz baş ağrısı olabilir, bu doğaldır. Acı kavun suyu yerine saf acı kavun yağı veya çörekotu yağı da kullanılabilir. Veya

Burna ev sirkesi de çekilebilir. Sirkeyi 7-10 saniye burunda tutmak ve günde 3-4 defa tekrarlamak gerekir. Sirkeye halis bal katılabilir.

5. gün sabah kürek kemikleri arası ve sağ kürek altına;

6. gün göğüslerin altına 6’şar sülük konur. Sülükler düştükten sonra kupa kapatılır. Böylece karaciğer temizleme hazırlığı tamamlanır.

8. gün saat 17’ye kadar suyla karıştırılmış meyve suyu içilir ve saat 19:00’dan başlayarak karaciğer temizlemesi yapılır. Karaciğer temizlemesinden sonra beslenmeye dikkat edilir ve bir hafta sonra 3 günlük açlık yapılır.

Bu program tamamlandıktan bir süre sonra virüs kendiliğinden kaybolur. Çünkü temizlenen karaciğer artık virüslerin yaşayabileceği uygun bir ortam değildir.

Sağlığı kazandıktan sonra kaybetmemek için haftada 1 defa 36 saat açlık orucu futmak, tıbbi ilaç, katkılı hazır yiyecek ve içecek kullanmamak, karışık ve birbirine ters besinler yememek, hiçbir şekilde zehirli maddelerle temas etmemeye özen göstermek gerekir.

Anne sütü alan bir bebek hepatit olursa 2-3 gün aç bırakılır, açlıktan sonra 50 gr. zeytinyağı ile lavman yapılır, sonra azar azar emzirmeye başlanır. Bebek açlıktayken, anne bu süreyi meyve suyu içerek geçirir; sütünü sağarak atar ve bağırsak tedavisine başlar.