KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 03-11-2018 13:03   Güncelleme : 03-11-2018 13:03

Urfa Mutfağı Özellikleri Meşhur Yemekleri

Urfa mutfağının özellikleri nelerdir meşhur yemekleri hangileridir? Urfa'ya gitmeden önce okumalısınız

Urfa Mutfağı Özellikleri Meşhur Yemekleri

Bu yazıda Urfa mutfağına ait bazı yemekleri aktaracağız. Tabii bunlar yöredeki illerin pek çoğunda da mevcut. Tattığımız lezzetlerden kısaca bahsedelim.

Lebeni Urfa’da hemen her restoranda, çoğu yemekle birlikte ikram ediliyor. Yoğurt çorbası diye de bilinen bu yemek bugday ve  yoğurttan yapılıyor. Özellikle et yemeklerine çok güzel eşlik ettiğini söyleyebiliriz. Ayran yerine tercih edilmeli.

Bostana bir tür salata. İçinde nar ekşisi, salatalık, domates, maydanoz, sumak, kırmızı biber bulunan sulu bir salata. Yöreye göre içeriği ve kıvamı değişebilmekle birlikte Urfa’da güzel yapıldığını ve kebabın yanında tatak gerektiğini belirtelim.

Tabule de yörede bilinen salatalardan. İçinde bulgur, maydonoz, limon bulunuyor. Herkesin damak tadına çok uygun olmayabilir. İyi yapan yeri bulmakta fayda var. 

Şıllık tatlısı, şerbetli bir hamur tatlısı aslında. Urfaya özgü olan bu tatlı akıtma hamurunun içine fıstık veya ceviz konulup üstüne şerbet dökülerek yapılıyor. Güzel ancak hafif ağır bir tatlı.

Mırra arap coğrafyasında bilinen bir kahve türü. Yapılışı nedeniyle fazlasıyla acı ve kahveye alışık olmayanlara ağır gelebilecek bir tadı var. Küçük cezve ve fincanlarda servis edilen mırra yemeklerden sonra ikram ediliyor. Kendine özgü bir adeti olan mırrayı içtikten sonra, fincanı garsona ağzını kapatarak veya ters çevirerek vermeniz gerekiyor. Ağzı açık verilen fincan “tekrar istiyorum” anlamına geliyor. Çok içmemeniz gereken sert bir kahve li ğunu hatırlatalım.

Bunların dışında, lahmacun, içli köfte, patlıcanlı kebap, ağzı açık ve künefe Urfa’da tattığımız ve lezzetine kefil li ğumuz yemekler arasında.