GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-12-2020 12:07   Güncelleme : 30-12-2020 12:07

Urfa ağzı açık ve ağzı yumuk tarifi

Urfa ağzı açık tarifi, nasıl yapılır ve gerekli malzemeler nelerdir? Urfa ağzı yumuk tarifi ve gereken malzemeler nelerdir?

Urfa ağzı açık ve ağzı yumuk tarifi

URFA AĞZI AÇIK TARİFİ

250 gr köftelik kıyma

1 kaşık isot

Yarım kilo un

Yarım çay kaşığı karabiber

1 kaşık yoğurt

Tuz

1 küçük soğan

URFA AĞZI AÇIK NASIL YAPILIR?

Köftelik kıymanın içine soğanı rendeleyin. Bir kaşık un, tuz, karabiber ve isot ilave ederek karıştırın. Yarım kilo un, yoğurt ve tuzu karıştırarak kulak memesi kıvamında bir hamur hazırlayın. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparın. Merdane yardımıyla bu parçaları yufka kalınlığında açın. Açtığınız her hamurun ortasını önce biraz suyla ıslatın sonra hazırladığınız kıymalı harçtan ceviz büyüklüğünde parçalar alarak hamurun ortasına yayın. İki başparmağımızın yardımıyla hamurun kenarını sıkıştırın. Kızgın yağda önce harçlı tarafını sonra diğer tarafını kızartın.

Not: Bu yemek Urfa’nın en bilinen yemekler indendir. Özellikle davetlerinizde börek yerine “ağzı açık” hazırlayıp misafirlerinize sunabilirsiniz.

URFA AĞZI YUMUK TARİFİ ve MALZEMELERİ

Yarım kg kıyma

3 bardak sıvıyağ

4 bardak un

Karabiber, tuz

200 gr ceviz içi

Kıymayı tavaya koyun, çok az su ve tuz ilave ederek 15-20 dakika kavurun. Ocaktan alın, kara biber ve ceviz içi katarak karıştırın.

Dört bardak unu bir kaba alın, tuz ve suyla birlikte yoğurarak kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edin. 5-10 dakika dinlendirin. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar alın, merdane yardımıyla yufka kalınlığında açın. Hazırlamış olduğunuz harçtan bir tatlı kaşığı kadar açtığınız yufkanın içine koyun, ağzını incir biçiminde toplayarak kapayın.

İyice kızgın yağa ağızları yağın içine gelecek biçimde atın. İki tarafı da pembeleşinceye kadar kızartın, sıcak olarak servis yapın.

Not: Hamur yoğurmak ve açmak zor geliyorsa hamurumuzu mutfak robotunda yoğurun, büyük bir hamur açtıktan sonra bardak ağzıyla yuvarlaklar kesin.

Ağızda dağılan nişastalı kurabiye tarifi için tıklayınız.