SAĞLIK
Giriş Tarihi : 03-07-2018 21:30   Güncelleme : 03-07-2018 21:30

Unutkanlık Nasıl Önlenir

Unutkanlık nasıl önlenir, unutkanlığın sebepleri nelerdir nasıl önüne geçerim

Unutkanlık Nasıl Önlenir

Unutkanlığın birçok sebebi olabilir. Unutkanlık nedenleri bedensel faktörlere bağlı olabileceği gibi stres ve kaygı da unutkanlığa neden olabilmektedir. Eğer son zamanlarda sıkça basit şeyleri bile unutmaya başladıysanız unutkanlığı önlemek için bazı önlemler almanızda fayda olacaktır.

Hatırlamak istediğiniz şeyleri not alın. Yazıya dökmek daha kolay hatırlamanızı sağlayacaktır. Ayrıca bu konuda sadece hafızanıza güvenmeyerek aldığınız notları görebileceğiniz yerlere asın. Sürekli bir şeyleri unuttuğunuzu düşünmek size kaygı verebilir. Bu nedenle unutkanlığı önlemek için öncelikle bunun üzerinde kaygılanmamanız gerekir. Alacağınız notlar sizi hem kaygıdan kurtarır hem de daha kolay hatırlamanıza imkan tanır.

Her gün yeteri kadar uyuduğunuzdan emin olun. Uykusuzluk unutkanlığın sebepleri arasında yer almaktadır. Ayrıca uykusuz li ğınızda daha stresli olursunuz. Stres de unutkanlığın tetikleyicilerinden birisidir.

Unutmamanız gereken şeyleri kendi kendinize sesli bir şekilde tekrarlayın. Yaptığınız şeyleri yüksek sesle söylemeniz onları hatırlamanızı kolaylaştırır.

Eğer unutkanlığınız günlük yaşamınızı ve aktivitelerinizi engelleyecek kadar çoğalmışsa bu durumda bir uzmandan yardım almanızda fayda olacaktır. Unutkanlığınızı sadece psikolojik sebeplere bağlamamanız gerekir.