YAŞAM
Giriş Tarihi : 21-09-2019 11:29   Güncelleme : 21-09-2019 11:29

Türkiye’de Yükselen Meslek Sosyal Medya Fenomenliği ve Bloggerlık

Sosyal medya fenomenliği ve bloggerlık giderek popüler bir hale geliyor. Gurmex de bu alanda çığır açan bir sayfa.

Türkiye’de Yükselen Meslek Sosyal Medya Fenomenliği ve Bloggerlık

Türkiye’de son yıllarda tırmanışa geçen Sosyal Medya şüphesiz geleneksel medyanın tahtını sallamaya devam ediyor. Sosyal medya tanıtım ve reklam kanallarından kazanılan paralar uzun zamandır herkes tarafından en çok tartışılan konular arasında yer alıyor. Her kesimin blogger ve instagrammer olduğu alanın şimdiki müdavimleri ise; Doktor, Mühendis, Avukat ve Mimar gibi gözde meslekler…

Günümüzde binlerce takipçisi olan sosyal medya fenomenibloggerlar artık hemen hemen her sektörde boy gösteriyor. Çoğu insan gazete, dergi, televizyon gibi mecralarda yer alan reklam veya resmi tanıtımlardan değil de bu kişilerin gezip gördüğü ve resimler paylaştığı yerlere akın etmeye devam ediyor. Doktorundan tutun, mühendisine kadar birçok kişinin kalabalık şehir hayatı ve beyaz yaka masa başı işlerde çalışmaktan sıkılarak bu alana yöneldiğini görüyoruz. Ünlü sosyal medya fenomenlerinin küçük bir tanıtımdan aldığı paralar dudak uçuklatırken; takipçisi az olan onlara göre daha az kazanıyor.

Hobi Olmaktan Çıktı

Bu kişilerin başta turizm sektörü olmak üzere birçok alanda hareketlilik sağlayarak; ekonomiye de büyük can suyu oluşturduğunu düşünüyoruz. Özellikle Instagram’ınpopülaritesini günden güne daha fazla arttırması, restoranların sosyal medyada düşük maliyetler ile büyük kitlelere ulaşıp hızlı dönüşüm almasını sağlıyor. Televizyon, Dergi ve Gazete gibi geleneksel medyanın reklam kokulu içeriklerinden ve yapmacık listelerinden sıkılan takipçiler ise, faydalı bilgiye direkt ulaşabildikleri bloglara ve sosyal medya hesaplarına yöneliyorlar. Eskiden Gazintep’inbeyranını ve katmerini, Bursa’nın cantığını ve tahinli pidesini bilen insan sayısı bir elin parmaklarını geçmezken herkes iyi yemeğin ve popüler gezi rotalarının izini sürmeye başladı.

Bu ekip dünyayı geziyor: 2 Doktor 7 Mühendis 16 Yazar 124 Ülke

2 Doktor, 7 Mühendis, Mimar, Avukat ve Müzisyenlerin yer aldığı toplam 16 yazarlı Gurmex.com sitesi debu popüler bloglardan biri.Gurmex şuanda yüzlerce şehir ve ülkeye ait yeme içme kültürü bilgisi veren Türkiye’nin en kapsamlı gurme gezi sitesi.

İlk çıkışlarının Facebook’un en popüler olduğu zamanlar olduğuna işaret eden sitenin kurucusu Emrah Akın; ardından Instagram’da ciddi bir kitleye ulaştıklarını belirtiyor. Web sitelerine hobi olarak destek veren, her bireri profesyonel işlere sahip Doktor, Mühendis, Müzisyen, Mimar toplamda 16 yazar arkadaşı ile birlikte 124 ülkeden ve yüzlerce şehirden mutfak, yemek kültürü ve nerede ne yenir konularında içerik ürettiğini ifade ediyor.

Türkiye’nin en önemli gurme gezi sitelerinden biri olan Gurmex.com’un başta Instagram olmak üzere sosyal medya hesaplarında 400 binin üzerinde takipçiye sahip. Merak edenler Gurmex’i  hesabından takip edebilirler.

Sosyal Medya Gastronomi Bilincini Arttırdı

Sosyal medya sayesinde her ne kadar bilgi kirliliği artsa da ülkemizde gastronomi turizminin ağırlık kazanmaya başladığı yadsınılamaz bir gerçek. Şuanda yemek için seyahat eden ciddi bir kitle var. Bu da ülke ekonomisi için deniz turizmi dışında yeni bir vizyon sahibi daha olduğumuzu gösteriyor. Öteki tarafta uzmanlar cephesinde sektörün geleceğinden endişe edilirken; buna paralel olarak durum dijital reklam ve PR ajanslarının iştahını kabarttı. Durum böyle olunca; konuyu Türkiye’nin önemli yeme içme bloggerlarından Emrah Akın’a soralım istedik. Emrah Akın, üniversiteden mezun olduktan sonra 2011’de blog yazmaya başlamış. Mesleğini bırakıp, bu alana yönelme nedenini ise gezmeyi ve farklı lezzetler keşfetmeyi sevmesine bağlıyor. Uzun yıllar Uluslararası bir Catering şirketinde Bilgi Teknolojileri uzmanı olarak çalışıyor olması fazla seyahat etmesine ve keşfettiği her lezzet deneyimini kaleme almasına olanak sağlamış. Popüleritesini arttıran blog’u sayesinde de Ulusal basın, dergi ve gazetelerde de zaman zaman içerikler yazmış.

Herkes Gurme Herkes Gezgin Olabilir mi?

Fakat Emrah Akın şuanda sektörün geleceğinde endişe duyduğunu “Ben Gurme değilim ve 2011 yılından beri aynı şeyi söylüyorum. Sadece gezmeyi ve yemek yemeyi sevdiğim için insanlara faydalı olabilmek adına keşiflerimi web sitemizde derliyorum. Fakat maalesef sektör fark etmeksizin ajansların sosyal medya çılgınlığına kaşık tutması ve kullanıcıların bedava bir bardak çay veya çorba içebilmek uğruna dahi Instagram’da yeme içme ve gezgin hesabı açtığı günlere geldik. Tahminime göre 5 seneye kalmaz bu sayının on binlere ulaşacağını ve ülkemizde yemek borusu veya sırt çantası olan herkesin bir gün gurme gezgin olduğunu iddia edeceğini düşünüyorum. Şaka bir yana artık her önüne gelenin bu işe soyunduğu günümüzde insanların kaliteli olanı seçip bulması her geçen gün daha da zorlaşıyor.” cümleleri ile açıklıyor.  Ardından “İnsanlar sürekli restoranlarda bedavaya yemek yediğimizi ve otellerde yılın 365 günü bedavaya konaklayıp tatil yaptığımızı zannediyorlar. Bu iş öyle kolayca şöhreti bulup milyarlar kazanabileceğiniz bir iş değil. Ben ve ekip arkadaşlarım profesyonel işlerimiz yanında sevdiğimiz için hobi olarak bu işi sürdürüyoruz. Dolayısıyla mesai saatleri dışındaki tüm zamanımızı bu işe harcıyoruz. Çünkü bu işte sadece istikrar ve tutkuyla başarıya ulaşabilirsiniz.” diye de ekliyor.

Gurmex Nedir?

Gurmex; 2011 yılında temelleri atılan yüzlerce şehir ve ülkeye ait yeme içme kültürü bilgisi veren Türkiye’nin en kapsamlı gurme gezi sitesi ve aynı zamanda sosyal bir kulüptür. Gurmex; ’un tescilli markasıdır.

2019 yılı itibari ile 5 kritere göre değerlendirdikleri iddialı restoranları Gurmex Plus kategorilerinde yer vermeye başladılar. Gastronomik Derecelendirme Sistemi ile belirlenen asgari puanı alan restoranlara “TheGourmetRestaurant Guide 2020” etiketi teslim ediyorlar.

Ülkeler Bloggerları Tanıtım İçin Çağırıyor

Geçtiğimiz günlerde Samsun’a gelerek üç gün geçiren ünlü Rus kadın bloggerların şehirde yaptıkları geziler sırasında çektikleri fotoğraflar Rusya’da büyük ilgi görmüştü. Önceki yıl ise, turizm sektörüne ciddi katkı sağlayan Suriyeli girişimci Yaser Haddad, Körfezin ünlü fenomenlerini Türkiye’ye getirerek; ülkemizi Arap dünyasına tanıtmıştı. Bütün bunların yanı sıra ünlü turizm firmaları da kampanyalarının reklamını yapmak için artık on binlerce takipçisi olan blogger ve instagrammerları tercih ediyor.