SPOR
Giriş Tarihi : 10-05-2020 14:42   Güncelleme : 10-05-2020 14:42

Tüpsüz Dalış Sporu Hakkında Bilinmeyenler

Tüpsüz dalış sporu hakkında hiç bilinmeyenler, bu sporu yapmayı düşünüyorsanız bazı tekniklerini ve püf noktalarını bilmelisiniz.

Tüpsüz Dalış Sporu Hakkında Bilinmeyenler

Herhangi bir hava kaynağı olmaksızın yapılan tüpsüz dalış, eşsiz bir deneyime çağırıyor sizleri. Uzun süre tüpsüz dalış yaptıktan sonra vücudunuzun yaşayacağı adaptasyon, sadece sizi değil, bilim adamlarını da hayrete düşürecek.

Serbest dalış, adını ilk duyduğunuzda biraz korkuya neden olsa da, aslında çok ilginç ve eğlenceli bir spor dalı.

Eski bir tarihçeye sahip olan serbest dalış (tüpsüz dalış), insanların geçimini sağlaması için, geçmişte inci toplama yöntemi olarak kullanıldı. Nefeslerini tutarak derin sulara dalan insanlar, doğanın muhteşem güzelliğine tanıklık etti ve aynı zamanda geçimlerini sağladılar. Günümüzde ise serbest dalış bir geçim kaynağı olmaktan ziyade bireysel spor olarak karşımıza çıkıyor.

Herhangi bir hava kaynağı olmaksızın yapılan dalış tekniği ile dalgıç, yüzeyde tek bir nefes alır ve dalışının tamamını bu nefesle yapar.

Bu teknik, maceraya düşkün gençlerle bilim adamlarının aynı anda dikkatini çekiyor. Su altında sınırlarını zorlayan ve olağanüstü derinliklere inmeyi başaran dalgıçlar, balina ve yunuslarda gerçekleşen, basınç altında vücudun çökmesini engelleyen eşsiz bazı adaptasyonlar yaşıyor. Bu sporun tutkunları sanki suya aitmiş gibi dalış yaparken, bir nevi insanın doğayla bütünleşmesine ve doğaya uyum sağlamasına tanıklık ediyor.

Serbest dalış yapan dalgıç, bilim adamlarını hayrete düşüren bir takım adaptasyonlar yaşıyor.

Bu adaptasyonlardan Memeli Dalış Refleksi’nin, bir dönem bilim adamlarınca yalnızca deniz memelilerinde görüldüğü düşünülüyordu. Oysa daha sonra tüpsüz dalış yapan dalgıçların da Memeli Dalış Refleksi’ne maruz kaldığı anlaşıldı. Yunus ve balina gibi deniz memelilerinde görülen Memeli Dalış Refleksi, insanın doğa ile olan uyumunu gözler önüne seriyor.

Eğer siz de bu eşsiz sporu deneyimlemek isterseniz, Türkiye’de veya yurt dışında serbest dalışçılar arasında popüler olan mekanları ziyaret edebilirsiniz. Türkiye’de serbest dalış için uygun olan başlıca dalış noktalarından bazıları, Ayvalık, Saros, Çanakkale, Bodrum, Çeşme, Datça, Kuşadası, Marmaris, Antalya, Alanya, Dalyan, Kalkan, Kaş, Kemer, Fethiye, Mersin. Büyük şehirlerin neredeyse tamamında var olan dalış turu organizasyonları, bu noktalara yılın hemen her mevsiminde turlar düzenliyor. Yurt dışı dalış turlarında ise Kızıldeniz-Mısır ve Malezya’yı tercihlerinizin ilk sırasına koyabilirsiniz.