TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 24-03-2020 00:19   Güncelleme : 24-03-2020 00:21

Toplama Bilgisayar Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Toplama Bilgisayar Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler, hazır bir sistem yerine kendi bilgisayarınızı kendiniz yapın.

Toplama Bilgisayar Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sizi mobil hayata bağlayan akıllı telefonunuz, tabletiniz, laptopunuz var ancak yine de bir toplama bilgisayar her eve, iş yerine lazım.

Kasanızın üzerinde bir marka olmayabilir fakat doğru seçimlerle hatırı sayılır bir miktar para cebinize kalacaktır.

Toplama bilgisayar için kullanım amacınızı da iyi belirlemeniz lazım. Örneğin basit ofis uygulamaları ya da yoğun mimari çizimler aynı güçte bir bilgisayarda aynı performansı veremezler. Bunun yanında bir de belirli bir zaman kullandıktan sonra laptopa oranla çok daha fazla upgrade etme şansınız var ve böylece birkaç yıl daha güncel bir bilgisayarınız olacaktır.

Ayrıca istediğiniz özelliğe daha fazla önem vermiş olma şansınız olur. Mesela oyunlara düşkün iseniz ekran kartını daha yüksek seviyede alabilirsiniz.

toplama bilgisayar

Toplama bilgisayar hazırlarken rastgele seçim yapmamanız gerekli. Parçaları bir araya getirmek, güzel bir bütün oluşturmak için belirli bir sırayı takip ederek bileşenleri seçmeniz gerekiyor.

İşlemci (CPU) seçilirken, bu parçanın ısınmaması için soğutucu, İşlemcimizin monte edileceği anakartınız toplama bilgisayar için ilk parçalar olmalı. Anakartta soket ve chipset yapısına dikkat edilmeli. Bellek yani RAM sıradaki parça olmalı. Grafik kartı seçerken oyun amaçlı performansa yönelik ya da fansız soğutma sağlayan ve bunun yanında sessiz olanlar da değerlendirilebilir. Ses kartı için de bütünleşik olarak gelen yeterli değilse ekstra bir kart almalısınız. Sabit disk, optik sürücü, kasa, monitör ve güç kaynağı. En önemlisi de güç kaynağı denebilir çünkü ucuz, isimsiz güç kaynakları maalesef üzerinde vaat ettiği gücü vermeyip kısa bir zaman sonra büyük arızalara sebep verebiliyorlar. Bu yüzden kaliteye dikkat etmelisiniz.

bilgisayar toplama

Toplama bilgisayar hazırlarken bu bileşenler arasındaki uyumu sağlamak için bazı bilgisayar firmaları programlar üretmiş olup, birbiriyle uyumlu parçaları bize gösterip kullanıcıların hata yapma olasılığını düşürmektedir. Ayrıca yine birçok sitede yaklaşık olarak bütçeyi ve amacımızı yazdığımızda en uygun seçenekleri sunan programcıklar da mevcut. Bu konuda bilgisayar bileşeni üreten firmaların resmi sitelerinden de destek alabilirsiniz.

Bu temel bileşenlerin yanında klavye, webcam, yazıcı, mouse, hoparlör seçimi nispeten kolay olacaktır.

Yazılım yönüne gelecek olursak Free-dos gibi ücretsiz işletim sistemi kurabilecek olduğunuz gibi Lisans ücreti ile de kurup sisteminizi yönetebilirsiniz. Lisanssız yazılımın kullanmanın suç olduğunu unutmayınız.