SPOR
Giriş Tarihi : 11-01-2021 11:06   Güncelleme : 11-01-2021 11:06

Spor ve Hız Buluştu Karting Sporu

Spor ve hızın buluşması karting sporu. Karting nedir? Karting ilk ne zaman ortaya çıktı? Karting araçlarının özellikleri nelerdir?

Spor ve Hız Buluştu Karting Sporu

En sakin insan bile direksiyon başına geçince içindeki hız tutkusuna yenilip gaza gereğinden fazla basabilir bazen. Hızla gelen adrenalinin büyüsüne kapılmak istediğiniz o anlar için en muhteşem seçenek kartingi incelemek istedik.

En basit şekliyle karting, polise yakalanma riski taşımadan, “Eyvah, gitti canım araba! Daha kredisi bitmemişti” diye yakınmalara sebep olacak kazalar yaşamadan, ciddi yaralanma riskini mümkün olduğunca en az taşıyarak yapabileceğiniz araba yarışıdır.

“Karting” ismini kontrol ettiğiniz küçük, benzin ve hava soğutmalı, arkadan motorlu, dört tekerlekli minyatür araçlardan alır. Bu araçlar, diğer motor sporlarında olduğu gibi özel bir pist üzerinde kullanılır. Genç ya da yaşlı herkese hitap eden bu spor dalının en cazip yanlarından biri de, diğer motor sporlarına göre çok daha az maliyetli olmasıdır.

Karting ilk ne zaman ortaya çıktı?

Karting, 1950’lerde Amerika’da eskiyen çim biçme makinesi motorlarının tekrar kullanılması amacıyla yapılan çalışmalarla ortaya çıkmıştır. İlk “kart” 1956’da Los Angeles’ta Art Ingels tarafından “ev yapımı” olarak hazırlanmıştır. İlk karting yarışı da yine benzer araçlarla 1957’de, Rose Bowl Pasadena’da (California) düzenlenmiştir. Yıllar geçtikçe popülaritesi artan karting, 1960 sonrasında İngiltere, Avustralya ve Japonya başta olmak üzere birçok ülkede uluslararası yarışmalarda kullanılmaya başlanmıştır.

Her geçen gün daha da sevilen kartingin ülkemize girişi de fazla geç olmamış. 1970’li yılların ortalarında kurulan ÜstBostancı Go-kart Pisti, Türkiye’yi karting ile tanıştırmıştır. İstanbul Karting Kulübü’nün de kurulmasıyla 1980’li yıllarda daha ciddi bir spor haline gelen kartingin ilk ulusal yarışı ise 1988 yılında düzenlenmiştir.

Karting araçlarının özellikleri nelerdir?

Ortalama karting araçları 5,5-6 HP güç üretebilen 160 cc hacminde tek taraflı motorlara sahiptir ve en fazla 75 km/s hıza ulaşırken bu hız pistte 40-50 km/s ‘edüşer. Bu rakamlar size kağıt üzerinde küçük görünse de, araç tasarımı göz önüne alındığında size istediğiniz sürat deneyimini yaşatmaya yetecek büyüklüktedir. “Bu hız bana yetmez” diyorsanız ve geleceğin Michael Schumacher veya Ralf Scumacher’i olma hayaliniz varsa, profesyonel olarak bu sporu yapabilmek için Türkiye Otomobil ve Motor Sporları Federasyonu’ndan lisans almanız gerekiyor. Böylece 120km/s hıza ulaşabileceğiniz yarışlara Tuzla Pisti, Körfez Pisti ve İzmir Pisti’nde katılma şansına sahip olabilirsiniz.