TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 11-04-2020 23:38

Sosyal Medya Hesaplarınızda Kendi İletinizi Beğenmeyin!

Sosyal Medya Hesaplarınızda Kendi İletinizi Beğenmeyin! Sosyal medya hesaplarınızda gönderi paylaştığınızda kendinizi beğenmeyin

Sosyal Medya Hesaplarınızda Kendi İletinizi Beğenmeyin!

Sabah uyanır uyanmaz akıllı telefonuna uzanan, “Facebook’taki son fotoğrafıma kaç beğeni geldi?”, “Tweet’im nasıl bir etki bıraktı?” sorularına yanıtlar arayan on binlerce internet kullanıcısı var. Sosyal medya, günümüzün en önemli trendleri arasında. 1.2 milyarın üzerindeki kullanıcı sayısı ile Facebook, sosyal ağların en önemli yıldızı. Onu 300 milyon civarındaki kullanıcı sayıları ile Instagram ve Twitter izliyor. Türkiye’de 30 milyona yakın Facebook hesabı bulunuyor, Instagram’daki kullanıcı sayısı da azımsanmayacak düzeylerde. Bu hesaplardan bazılarında ise göze çarpan büyük bir kullanıcı yanlışı söz konusu: Kullanıcı hesaplarında kendi iletilerini beğenen ya da daha popüler bir tanımla ‘like eden’ kullanıcılar.

Sosyal medya hesap sahiplerinin kendi iletilerini beğenmeleri, en önemli yanlış kullanım örnekleri arasında. Bu kullanım metodunda Facebook’ta yazılan bir iletinin altında, yazan kişinin beğeni yaptığı görülüyor. Bu görüntü, Facebook’ta iletiyi gören kimseler açısından bakıldığında ‘egoistçe’ ya da ‘bilinçsizce’ bir hareket olarak algılanabiliyor. Kullanıcılardan bazıları ise “yanlışlıkla beğendi herhalde” diye de yadırgayabiliyor. Çünkü, bu tip kullanım şekilleri pek hoş karşılanmıyor.

Facebook’taki bu yanlış kullanım örneğinin kullanıcı bazındaki nedeni ise “beğeni sayısının artmasının sağlanması” şeklinde açıklanır.

Evet, kendi iletisini beğenen Facebook kişisi, sayı olarak +1 beğeni sağlamıştır; ancak emin olun, bunu yaptığı büyük oranda fark edilecektir. İletiye dair beğenilerin tanımlama kısmında birkaç Facebook kullanıcının adı ve X kadar kişinin like’ladığı görülecektir. Bu isimleri ile belirtilen kişiler arasında genellikle yazıyı yazan kişi de bulunur. Emin olun, yakalanmamanız çok düşük bir ihtimal!

Konunun Facebook iletilerinin dışında fotoğraf ve video gibi multimedyaların paylaşımında da aynı şekilde yansıması söz konusu olmaktadır. Bu tür durumlarda yine hoş karşılanmayan bir Facebook kullanım hatası yapılmış demektir. Size önerimiz ise Facebook’ta ileti ve gönderilerinizi beğenmekten uzak durmanız. Bırakın onlar sizi beğensin!

Facebook’un dışındaki bazı sosyal ağlarda da “kendi iletisini beğenen kullanıcılar” yanlışı göze çarpmaktadır.

Bu ağlara en iyi örnek olarak Instagram verilebilir. Fotoğraf ve video paylaşım ağı olan Instagram’da yorum ve beğeni sayıları, ciddi fenomenler haricinde oldukça düşük olabiliyor. Bu beğenilerde ise yalnızca sayı olarak gösterim söz konusu. Örneğin “36 beğenme” türünde geri bildirimler yapılıyor. Ancak beğeni sayısı az olduğunda kullanıcıların isimleri, mavi bir kalple beraber gösteriliyor. Burada gönderinin sahibinin de isminin olması, önemli bir kullanıcı yanlışı. Siz siz olun, Instagram’da, Facebook’ta ya da başka bir sosyal medya ağında, hangi koşulda olursa olsun kendi gönderilerinizi beğenmeyin.