EĞİTİM
Giriş Tarihi : 23-08-2018 13:29   Güncelleme : 23-08-2018 13:29

Sınav Kaygısının Nedenleri Nelerdir

Öğrencilerde sınav kaygısı neden olur, sınav kaygısının önüne nasıl geçilir, neler yapmak gerekir?

Sınav Kaygısının Nedenleri Nelerdir

Sınavlara hazırlanan öğrenciler kendilerini stres altında hissederler. Bu stres sanıldığı gibi sadece sınavı olumsuz yönde etkilememektedir. Bu durumu yaşayan öğrenciler daha sinirli, daha öfkeli, daha kaygılı ve daha depresif olurlar. Sınav kaygısı her ne kadar az miktarda li ğunda çalışmayı güdüleyici etkiye sahip olsa da bu kaygının yüksek boyutlarda yaşanması öğrencinin günlük yaşamından tutun da eğitim hayatına kadar birçok alanda olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Sınav kaygısının nedenleri arasında çevresel baskı yer almaktadır. Aile, öğretmenler ve arkadaşlardan oluşan bu çevre, öğrenciden yapabileceğinin en iyisini ve hatta daha da fazlasını beklemektedir.  Eğer sınav kaygısı yaşıyorsanız yapabileceğinizin en iyisini yapmayı hedef olarak seçebilirsiniz ancak herkesten daha iyi olmayı amaçlamak doğru bir düşünce tarzı olmayacaktır.

Sınav kaygısının nedenlerinden bir diğeri ise iç baskıdır. Bu iç baskı biraz önce değindiğimiz gibi herkesten daha iyi olma isteği olabileceği gibi başarı ölçütü olarak sadece tek bir sınavı görmek de olabilmektedir. İnsanların başarılı li kları alanlar ve yetenekleri farklılık gösterir. Bu nedenle girdiğiniz tek bir sınav sizi herkesten iyi ya da kötü yapmayacaktır.