EKONOMİ
Giriş Tarihi : 05-12-2020 11:24   Güncelleme : 05-12-2020 11:47

SGK Primi Yatarken Şahıs Şirketi Açmak ve Bağkur Prim Borcu

SGK primi yatarken şahıs şirketi açarsam bağkur prim borcu olur mu? Bağkur prim borcu ne zaman başlar?

SGK Primi Yatarken Şahıs Şirketi Açmak ve Bağkur Prim Borcu

Özel bir şirkette çalışırken SGK priminiz şirket tarafından yatırılır. SGK prim ödemelerinizi e-devlet üzerinden 4A hizmet dökümünü görüntüleyerek öğrenebilirsiniz.

SGK 4A Hizmet Dökümü ve Prim Ödemeleri

Eğer bir şirkette çalışansanız SGK prim ödemelerinizi aylık olarak e-devlet 4A hizmet dökümü üzerinden kontrol edebilirsiniz. Şirkette hangi pozisyonda gösterildiğiniz, kaç prim günü üzerinden SGK’nızın yattığını görebilirsiniz. Emeklilik için şirketinizin doğru bir şekilde yatırdığından emin olmak için arada da olsa bu ekranı kontrol etmenizde fayda var.

Şahıs şirketi açmak istiyorum ama giderler konusunda bilgim yok

Bir şirkette çalışırken şahıs şirketi kurmak isteyenler öncelikle bunu yapabilirler mi yoksa böyle bir şey yasak mı öğrenmeleri gerekiyor. Bu konuyla ilgili yazmış olduğumuz özel bir şirkette çalışırken şahıs şirketi kurma makalemizi mutlaka okuyun.

Şahıs şirketi kurduğunuzda en çok rahatlayacağınız konu aslında Bağkur prim borcunuz olacak. Halihazırda SGK primleriniz şirketiniz tarafından yattığı için tarafınıza Bağkur prim borcu işlemeyecektir. Sistem bu işlemi otomatik olarak algılıyor.

Şirketten ayrılırsam Bağkur prim borcu başlar mı?

Şirketten istifa ettiğinizde veya işten çıkarıldığınızda üzerinizde şahıs şirketi bulunmaya devam ediyorsa otomatik olarak sosyal güvenceniz Bağkur’a geçeceğinden Bağkur prim borçlarınız da başlar.