SAĞLIK
Giriş Tarihi : 22-01-2021 17:06   Güncelleme : 22-01-2021 17:06

Sezaryen Doğum Nedir? Öncesi ve Sonrası

Sezaryen doğum nedir? Öncesi ve sonrasında neler yaşanır? Sezaryenle Doğumun Zorunlu Olduğu Durumlar Nelerdir? Sezaryen Sonrası Normal Doğum Olur mu?

Sezaryen Doğum Nedir? Öncesi ve Sonrası

Anne adayı olarak her konuyu en ince ayrıntısına kadar düşünüyorsanız ve sezaryenle doğum gibi önemli bir konu, sizi her zaman bir nebze düşündürüyorsa, gelin bazı net cevaplarla bu düşüncelerinizi bir kenara bırakmanızı sağlayalım. Zira ülkemizde sezaryen yöntemiyle doğum oranı bir hayli fazla ve ne yazık ki bir çok yeni anne adayı bu konu hakkında net bir detaylı bilgiye sahip değil.

1) Sezaryenle Doğumun Zorunlu Olduğu Durumlar Nelerdir?

  • Eğer plasentanın yerleşimi konusunda bir sorun varsa sezaryen söz konusu olabilir. Örneğin plasentanın rahim ağzı bölgesinin tamamını kapatması söz konusu oluyorsa, bebek doğum kanalına giriş yapamaz. Haliyle bu yöntem kullanılır.
  • Sağlıklı bir hamilelik süreci, ilk dönemlerden başlamalıdır. Eğer bebek ilk dönemlerde duruş konusunda sorunlu bir pozisyonda ise; örneğin normalde yan durması ya da makat pozisyonu denilen şekilde durması gerekir. Bazen bu pozisyonların dışında duruş alabilir bebekler. Doktorlar, ilerleyen süreçlerde geç olmadan bebeğin doğru pozisyona gelmesini beklerler. Bebek rahim içerisinde ki alanı daraldığında ve gerekli süreç dolduğunda hâlâ daha aynı pozisyonda kalıyorsa, gene sezaryen söz konusu olur.
  • Ortalamalara bakıldığında, bir bebek maksimum 4500 gram ağırlığa sahip olmalıdır. Fakat bu ağırlığın üzerindeyse gene doktorlar sezaryenle doğumu tercih ederler.

2) Birden Fazla Sezaryen Yapılabilir mi?

Uzmanlar tarafından verilen genel bilgilere ve oranlara bakıldığında en fazla 3 sefer sezaryen doğum yapılmasının mümkün olabileceğini söyleyebiliriz. Fakat bu rakam tamamen oranlara bağlı bir yorumdur sadece. Kadının sezaryen doğum sayısını ancak doktoru belirleyebilir. Zira atılan kesiler, açılan yaralar, bu yaraların ve kesilerin iyileşme süreçleri, sonuçları… Bir çok önemli kriter vardır. Kimi kadında 3 kere sezaryen doğumu söz konusu olabilirken, kimisi için sadece 1 sefer söz konusu olabilir.

3) Sezaryen Riskleri Nelerdir?

  1. Öncelikle her sezaryen doğumun, kesilere ve yaralara neden olacağını bilmeniz gerekir. Haliyle, bu kesiler rahimde dayanıklılığı azaltacaktır. Buda yırtılma gibi problemlerin normale oranla yaşanabilme riskini arttıracaktır. Tabii bu sorun genelde birden fazla sezaryen doğum yaşanması halinde görülür.
  2. Karın bölgesi, bir çok farklı yapışıklığa sahiptir. Haliyle birden fazla bu doğum yöntemini tercih eden kadınlarda, bir noktadan sonra bebeğe ulaşmak daha zor olur. Üstelik bebeğe ulaşma esnasında farklı organların zarar görmesi söz konusu olabilir.
  3. Ayrıca, plasenta için rahim bölgesinde atılan kesikler ilerleyen süreçlerde risk oluşturabilir.

4) Sezaryen Sonrası Normal Doğum Olur mu?

Bu sorunun cevabı, rahim bölgesine atılan kesiler incelenerek verilebilir. Zira kesiler aşağı bölgede ve yatay bir şekilde atılmışsa, normal doğum söz konusu olabilir. Lâkin dikey ya da farklı bir şekilde kesi müdahalesi söz konusuysa ne yazık ki normal doğum oranınız çok düşük, belki de mümkün olmayabilir. Bu soruya doktorunuzdan çok daha net cevap alabilirsiniz.

5) Sezaryen Doğum Güvenli Bir Yöntem Midir?

Günümüz tıp teknolojisi bir hayli gelişmiş durumda. Üstelik sezaryen konusunda da gerek kadın doğum uzmanlarının, gerekse de geliştirilmiş yöntem ve araçların bir hayli üst düzeyde olduğunu açıkça belirtebiliriz. Bu nedenle genel olarak bu doğum yönteminin hem sizin, hem de bebeğinizin için güvenli bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Eğer şartlar uygunsa ve doktorunuz gerekli incelemelerden sonra onay verdiyse, bu konuda çok fazla endişelenmenize lûzum yoktur.

Bebeklerde koltuk altı pişik neden olur ve nasıl geçer, öğrenmek için tıklayınız.