GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-03-2020 17:14   Güncelleme : 25-03-2020 17:22

Sevgililer Günü Kutlamak Günah Mı?

Sevgililer Günü Kutlamak Günah Mı? Sevgililer gününde hediyeleşme, hediye alıp vermek günah mıdır caiz midir sorularına yanıt veriyoruz.

Sevgililer Günü Kutlamak Günah Mı?

Sevgililir günü günah mıdır, çoğu kişi için kapitalizmin oyunu, çoğuna göre de hediyelerin ve romantizmin havada uçuştuğu özel bir gün. Tarihine bakacak olursak Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanan bu gün, Valentine isimli bir din adamına adanmış ve bazı toplumlarda bu sebepten dolayı Aziz Valentin Günü olarak da kutlanmakta. Hal böyle olunca ve çıkış noktası da bir kilise olunca, Müslüman aleminde “14 Şubat Sevgililer Günü ‘nü kutlamak günah mı?” gibi sorular kafaları karıştırmaya başladı. Günah diyen de var, niyet önemli diyen de.

“Çok büyük günah!” diye düşünenler neden böyle düşünüyor, önce ona bakalım.

Bu kesim, İslam dininde bayramların Ramazan ve Kurban Bayramı olarak iki tane olduğunu ve diğer bayramların din dışı bayramlar olduğu görüşünü savunuyor. Hatta dini bayramlarımızın dışındaki bayramları Allah’ın çizdiği sınırları aşmak olarak nitelendiriyorlar. Bu bayramlara katılanların ve sevinçle karşılayanların ise günaha girdiği düşüncesi de hakim. Peygamber efendimiz (s.a.v)’in hadis-i şerifiyle de bu iddialarını destekliyorlar. “Her kim, bir topluluğa benzerse (onların giyindiği gibi giyinirse, gittiği yolda giderse ve onların işlediği fiilleri işlerse, günah ve sevap bakımından) o da onlardandır.” Tabi ki bu görüş biraz uç nokta gibi. Ne kadarı doğru, tartışılır.

sevgililer günü hediyeleşme günah mı

Diğer bir kesim ise özel günlerin çiftleri ve eşleri biraraya getirdiğini ve duygusal olarak yoğun bir gün olduğunu düşünüyor.

Bu düşüncede olanların çoğu, 14 Şubatın kapitalizmin oyunu olduğunun da ayrımında. Ancak doğum günü ya da yılbaşı gibi arkadaşlarla, aileyle vakit geçirilen günler dışında kendilerine ait bir günün güzel olduğu kanaatindeler.

Sevgililer Günü günah mı bilmiyoruz ama kadınları çok mutlu ettiği ve eşlerinden hediye bekledikleri kesin. Eğer bu 14 Şubat kapitalizmin oyunuysa, oyunu kurallarına göre oynuyor ve kimi nasıl etkileyeceğini iyi biliyor. Beyler siz yine de günahmış kutlamayalım gibi cümleler kurup da gününüzü zehir etmeyin:)

Sevgilinizden trip yeme ihtimaliniz de var, neden trip yiyorum sürekli diyorsanız yazımızı okuyun.