SAĞLIK
Giriş Tarihi : 03-05-2020 23:30   Güncelleme : 03-05-2020 23:38

Sakinleşmek İçin Gelsin Kırmızı Et

Sakinleşmek İçin Gelsin Kırmızı Et. Sakinleşmek için ne yapmam gerekiyor diyorsanız uzmanlar kırmızı et diyor.

Sakinleşmek İçin Gelsin Kırmızı Et

Sakinleşmek mi istiyorsunuz?

Bırakın cam çerçeve yerinde dursun. Bizim size başka bir önerimiz var. Kırmızı et yiyin, tüm stresten kurtulun!

Kırmızı et, insanlığın var oluşundan beri vazgeçilemeyen bir besin.

Osmanlı mutfağından doğuya ve hatta kraliyet sofralarına kadar dünyadaki tüm mutfakların baş tacı… Sofralarımızdaki ana yemek başlığının hiç tereddütsüz içini dolduran yegane besin. Düşününce bile iştahımızı kabartan, bin bir çeşit sunumuyla şahane lezzetler sunan lezzet: Kırmızı et…

Bu kadar önemli ve lezzetli bir besin, hiç şüphesiz ki binlerce araştırmayı ve soruyu da beraberinde getiriyor. Gün geçmiyor ki kırmızı et ile ilgili yeni bir araştırma çıkmasın ya da yeni bir tartışma başlamasın. Hakkındaki zararları ve yararlı iddiaları daha konuşuladursun, biz size ilginç bir araştırmadan bahsedelim.

Kanada’nın McGill Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptığı bir araştırmaya göre, kırmızı etin erkekleri sakinleştiriyor.

Evet, araştırmanın sonucu aynen böyle. Araştırmaya katılan 82 erkeğe et de içeren fotoğraflar gösterildi. Bu sırada, katılımcılara bir metin okurken hata yapan yardımcılarını, isterlerse sesli olarak cezalandırabilecekleri söylendi. Erkeklerin seslerinden tepkileri ölçülmeye çalışıldı. Et fotoğraflarını gördüklerinde daha sinirli olmaları beklenen erkeklerin, beklenenin aksine daha sakin oldukları gözlendi.

Araştırmanın sonucu ise araştırmayı yapanları bile şaşırttı. Araştırmacılardan biri olan McGill Üniversitesi lisans öğrencisi Frank Kachanoff, sonuçların bu şekilde olacağını beklemediğini belirtti: “Saldırganlıkla ilişkilendirilen kırmızı ete bakan insanların daha agresif olabileceğini araştırma ile görmek istedik. Fakat edilinilmiş bilgi ve tecrübemizin verdiği avantajla artık söyleyebiliriz ki, atalarımız yemek zamanı aile ve arkadaşlarının bulunduğu yemek masalarında sakindiler. Aynı şey modern erkekler için de geçerli.”

Evet, şaşırtıcı ama araştırmaya göre kadınlar yoğun ve stresli bir gün geçiren eşlerine bir parça et ikram ederek veya et resmi göstererek onları sakinleştirebilir. Artık neden vejetaryenlerin daha sinirli olduklarını biliyoruz. Görünen o ki, et yemedikleri için. Tabii ki Lady Gaga’nın o ilginç et kostümünü neden giydiğini de biliyoruz. Şimdi sakinleşmek için verilen tüm önerileri bir kenara koyma vakti. Çünkü çözüm basit: Daha çok et, daha az sinir…