SAĞLIK
Giriş Tarihi : 01-06-2020 19:16   Güncelleme : 01-06-2020 19:16

Saçlarımızdaki Kepeklenmeye Karşı Neler Yapabiliriz

Saçlardaki kepek için neler yapabilirsiniz? Doğal yollarla kepek nasıl geçer? Saç derisindeki kabuklanma için çözüm.

Saçlarımızdaki Kepeklenmeye Karşı Neler Yapabiliriz

Kadın erkek herkesin saçlarındaki kepeklenme ile ilgili şikayetleri oldukça fazladır. Saç kepeklenmesi saç derisinin kendisini yenilemesi ile oluşan bir durumdur. Saçlarımızdan omuzlarımıza dökülen o beyazlıklar dolayısı ile hepimizin kabusu olur. Kepek öncelikle iki sebep ile oluşur. Birincisi içsel sorunlar ile ilgilidir. Hormonal bozukluklar ilk nedenler arasında yer alır.

Çok fazla terleme de kepeklenmenin sebepleri arasında yer alır. Temizlik ve hijyene özen göstermemek de saç kepeklenmesine sebebiyet veren unsurlar arasındadır. Sağlıklı beslenememe de saç kepeklenmesini tetikler. Aşırı yorgunluk ve stres de kepeklenmenin nedenleri arasında yer almaktadır. Çok fazla miktarda şeker,yağ,nişasta türü yiyecekler ile beslenme de kepeklenmeyi artırır. Aşırı karbonhidrat yüklenmesi başlıca sebepler arasında sayılabilir.

kepek önleme

Kepekten kurtulmanın yöntemleri nelerdir?

Öncelikle kepeklenmeye neden olan yukarıda bahsettiğimiz sebeplere dikkat etmemiz gerekecektir. Karbonhidrat türü beslenmekten vazgeçmek ön koşuldur. Bu diğer sağlık sorunlarına da yardımcı olacak bir sağlıklı beslenme türü olacaktır. Şampuanımızı sık sık değiştirmeliyiz. Her 2-3 yıkamadan sonra değişik marka şampuanlar tercih edilmelidir. Şampuandan sonra saçlarımızı çok iyi durulamalıyız. İyi durulanmamış saçlar kesinlikle kepeklenmeyi artırır. İyi bir uyku düzeni de saçlarımızda ki kepeklenmeyi azaltacaktır. Belki bu önerimize şaşıracaksınız ama doktorların ilk önerileri arasında sağlıklı uyku gelmektedir.

Stres ve yorgunluk dan da uzak durur iseniz kepeklenme sorununu önemli ölçüde çözmüş olacaksınız. Güneşe çıkar iken kafanızda şapka veya bandana gibi şeyler olmamasına dikkat ediniz. Vitamin eksikliği de saç kepeklenmesini azdıran unsurlar arasında yer alır. Bu neden ile öncelikle B vitamini konusunda takviye almanızı öneririz. Saç spreyleri ve jöleler ise saç derimizin baş düşmanları arasında yer aldığından bu tür kozmetiklerden de kesinlikle uzak durunuz.