SPOR
Giriş Tarihi : 16-01-2021 12:33   Güncelleme : 16-01-2021 12:33

Pilatesle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Pilates ile ilgili doğru bilinen yanlışlar nelerdir? Pilates boy uzatır mı, televizyon karşısında pilates yapılır mı, kilo verdirir mi gibi en çok merak edilen soruları yanıtladık.

Pilatesle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Pilatesle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Son yıllarda kilo vermek ve fit görünmek isteyen bayanların başvurduğu spor olarak biliniyor pilates. Ancak yanlış bilinen bilgiler nedeni ile aşırı beklenti içerisinde olan hanımlar; daha sonra hüsrana uğrayabiliyorlar. Bunun neticesinde de pilatesten beklenen verim alınamıyor. Pilates yapmak isteyenler ya da şuan yapmakta olanlar yazımızı dikkatli bir şekilde okusunlar ve bu doğrultuda kendilerine bir yol haritası çizsinler.

Pilates Boy Uzatır Mı?

Birçok kişide pilates boy uzatır düşüncesi hakimdir. Pilates ile ilgili bilinen en ciddi yanlış da işte bu noktada karşımıza çıkıyor. Pilates boyun uzamasına yardımcı olmaz, zira boy uzama insanlarda belli bir dönem içerisinde meydana gelen bir durumdur. Pilates yalnızca bugüne kadar doğal duruşunu yakalayamamış olan omurganızın yerine gelmesini sağlar. Bu sayede de sanki boyunuz uzamış gibi görünürsünüz. Sürekli oturmak, yer çekimi, alınan kilolar ve gebelik sonrası gibi nedenlerden dolayı omurga bir nevi kendi kabuğuna çekilir ve doğru pozisyonunu kaybeder. Pilatesteki amaç ise; bütün bu etkenlerde kurtularak, omurganın doğru pozisyona ulaşmasıdır. Karın ve bel kaslarını ciddi şekilde güçlendiren pilates; vücudunuz olması gereken doğal görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Pilates ile kazandığınız olması gereken bu görünüm; aslında gerçek boyunuzu da ortaya çıkarmaktadır.

Televizyon Karşısında Pilates Yapılır Mı?

Günümüzde televizyon ya da dvd player karşısına geçerek evde pilates yapan birçok ev hanımı var. Aslında bu biraz da koşullarla alakalı bir durum. Ancak pilates yapmadan önce mutlaka eğitmen tarafından vücudunuzun postür analizinin yapılması gerek. Ona uygun olacak şekilde bir program hazırlanması ve omurganızın doğal açıda olup olmadığının da ölçülmesi lazım. Vücudu kontrol etme ve doğru nefes alma egzersizlerini bünyesinde barındıran pilates; eğitmenin ne denli bilgili olduğuyla da alakalı bir spordur. Size bu sporda yardımcı olacak ve egzersizleri yapmanızı sağlayacak olan eğitmenin gerekli anatomik bilgilere sahip olması ve doğru metotları uygulaması gerekiyor. Uygulanan yanlış metotlar neticesinde çeşitli sakatlıklar yaşama ihtimaliniz de artacaktır. Hareketi evde kendi başınıza yapmanızla, bir eğitmen kontrolünde yapmanız arasında ciddi fark vardır. Ancak bir eğitmen ile birlikte tam manasıyla pilates egzersizlerini doğru bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Pilates Kilo Verdirir Mi?

Hiçbir spor kendi başına kilo vermenize yardımcı olmaz. İlk önce bunu bilerek hareket etmelisiniz. İstediğiniz kadar spor yapın; eğer cardio yapmıyor ve beslenmenize dikkat etmiyorsanız, kilo vermek için ortaya koyduğunuz çaba boşa gidecektir. Pilates de bu noktada kendi başına kilo vermenize yardımcı olmaz. Omurganızı düzelten ve vücudunuzun doğru şeklini almasına yardımcı olan pilatesin yanı sıra; yağ yakıcı hareketler yapmanız ve beslenmenizi de ona göre planlamanız gerekiyor. Yağ yakmak için işinize yarayacak metotlardan bir tanesi; vücuda şoklar uygulamaktır. Örneğin koşu bandında aynı tempoda yürümek ya da koşmak yerine; belirli aralıklarla temponuzu değiştirmeniz daha doğru olacaktır. 5 dakika hafif tempo yürüyüş, ardından 5 dakika koşu, 5 dakika hızlı yürüme şeklinde kendinize programlar yaparak, vücudu şoka uğratabilirsiniz. Bu şekilde yağ yakmanız daha kolay olacaktır. Aynı zamanda yağ yakmak için günde ortalama bir saatinizi vermeniz yeterli olacaktır. Çok fazlasını da tavsiye etmiyoruz, çünkü belli bir orana kadar vücut yağ yakımına izin verir, fazlasını yapmanız daha çok yağ yakacağınız anlamına gelmez.