EKONOMİ
Giriş Tarihi : 25-01-2021 18:15   Güncelleme : 25-01-2021 18:15

Parasal Zekayı Geliştirmek İçin 7 Yol

Parasal zekayı geliştirmek için 7 yol nedir? Daha doğru yatırımlar yapmak için yapmanız gerekenler nelerdir?

Parasal Zekayı Geliştirmek İçin 7 Yol

Parasal zeka da kastedilen para değil zaman ve de bilgidir. Bilgiye büyük önem verilmektedir. Bu durumda parasal zekanın temel ilkelerini anlamak için finans bilmenize gerek bulunmamaktadır. Parasal zekanın sadece bu temel ilkelerini bilmek finansal hedeflerinize ulaşmanız ve zenginliğinizi artırmanız için kolay bir yol olacaktır. 

1.    Risk ve getiri beklentisi; yatırımcılar enflasyonun üzerinde getiri elde etmeyecekleri risklere girmezler. Birikim yaparak tüketimlerimizim bir kısmını ertelemekteyiz. Satın alım gücümüzü artırarak şu an almak istediklerimizden fazlasını almayı düşünmekteyiz. Asıl önemli olan konu da paramızı kullanmak isteyen devlet, şirketler ya da kişiler karşılık olarak da yine para ödemeleri bir diğer değişle satın alma gücünüzü artırmayı vaat etmektedirler. 

2.    Paranın zaman değeri; bugün alınan 1 TL ile gelecekte alacağımız 1 TL’den daha değerlidir. Bu ilke ile yatırımlarımızın zaman içinde nasıl büyüdüğünü anlarsınız. Bir de farklı zamanlarda paranızın değerinin karşılaştırmanızı sağlar. Bu ilkemiz zenginlik yaratmak ve onu korumak için büyük önem taşımaktadır. Örnek vermek gerekirse taksitle otomobil almanız gibi.

3.    Farklılaştırma riski azaltır; yatırımlarınızı farklı alanlarda değerlendirdiğinizde birinin değeri düşerse diğerinin yükselmektedir. Böylelikle para kaybetmiş olmazsınız en azından paranızın değerini korursunuz. 

4.    Yüksek getirili yatırım araçlarını bulmak zor bir iştir. Birileri size çok yüksek kazanç imkanlarından söz ediyorsa iki düşünmeniz gerekmektedir. O kişi böyle bir şey bulduysa neden sizinle paylaşsın. İnsanlar başkalarının bilmediklerini bildikleri için para kazanırlar.

5.    Vergiler önyargılı karar vermemize sebep olur. Yatırımlarınızın geri dönüşlerinde vergilerin önemi büyüktür. Bizim elimize geçen tutarlar vergiler çıkarıldıktan sonra kalanlardır. 

6.    En iyi korunma bilgidir. Finansal konularla uğraşmaktan kurtulmanın en kolay yolu güvendiğiniz bir yakınınıza veya dostunuzun tavsiyelerine göre hareket etmektir.  

7.    Likidite önemli bir konudur. Finansal planlama yaparken birlikte çalıştığınız kurum ya da kuruluşlara uzun vadeli yatırımlar yapınız. Bu arada kısa vadeli tasarruf tedbirleri de almayı unutmayın. Hayatınızda her an her şey olabilir tedbir almayı unutmayın. 

Bunların yanında planlı bir şekilde hareket edin. Kendinizi, sevdiklerinizi finansal risklere karşı korumaya alın. Garantili bir seçenek olarak sigorta yaptırın. Öncelikle kendinize ödeme yapın. Kendi finansal durumunuzu öncelik haline getirmek mantıklı olacaktır.