GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-01-2021 13:43   Güncelleme : 12-01-2021 13:43

Pamukkale Travertenlerine Nasıl Gidilir?

Pamukkale travertenlerine nasıl gidilir? Kendi özel arabanızla veya otogardan minibüsle gitmek için ipuçları. Pamukkale travertenleri nasıl gidilir önerileri.

Pamukkale Travertenlerine Nasıl Gidilir?

Beyazın muhteşem estetiği olan Pamukkale travertenlerine gitmek için birçok yolunuz bulunmakta. Sizlere bu yolları anlatacağız. Denizli ile Pamukkale arasındaki mesafe çıkış noktanıza göre değişir. Fakat Denizli’nin üçgen meydanını baz alırsak 20 km’dir.

1- Kendi özel arabanızla gitmek için

Çınar meydanından kalkarsanız, Atatürk caddesinden düz ilerlediğinizde emniyet müdürlüğünün ışıklarına varırsınız. (Burası aynı zamanda halk arasında Tavas – Acıpayam yolu olarak da bilinir.)
Buradan sola dönüp İzmir istikametine Üçgen meydanına gidiyoruz.

Üçgen meydanından sağa döndüğünüzde yaklaşık 4 km sonra Sevindik Trafik Müdürlüğü’ne varıyorsunuz. Tam burada Pamukkale levhalarını da göreceksiniz. Sağ taraftan tüneli geçtikten sonra Pamukkale 14 km levhasını görebilirsiniz.

Bu yol bizi dosdoğru Korucuk köyü ve de akabinde Irlıganlı kavşağından sonra Pamukkale’ye götürür.

Not: Denizli’ye hangi istikametten gelirseniz gelin, Üçgen meydanı Denizli’nin en bilinen noktalarından biridir. Bu istikametten her yöne gidebilirsiniz.

2- Otogardan minibüsle gitmek için

Pamukkale’ye gitmek için en kolay yollardan birisi de otogardan minibüse binmektir. Denizli’de garaj çalışmaları devam ettiği için şu andaki otogar Sarayköy yolu üzerindedir. Buraya dolmuşlarla veya belediye otobüsleri ile gelebilirsiniz. Garaja geldiğinizde Karahayıt – Pamukkale minibüslerini göreceksiniz. Bunlara binerek (Kişi başı 3 TL) travertenlere kolaylıkla gidebilirsiniz. Yol yaklaşık 30 – 40 dakika sürmektedir.

Minibüsten indiğinizde zaten travertenleri hemen göreceksiniz yaklaşık 60 metre ileridedir. Buraya ayakkabılarınızla giremiyorsunuz. Bu yüzden rahat şeyler giyinin. Ayakkabınızı elinize alıp buraya doğru tırmanın.

İPUÇLARI:

Pamukkale’de rahat rahat gezmenin en iyi yollarından biri müze karttır. Bu kart sayesinde Pamukkale içerisinde müzelerde de ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Eğer müze kartınız yoksa Pamukkale’ye giriş için kişi başı 60 TL ödersiniz ve içerideki her bir müze için de ayrı ayrı ücrete tabi olursunuz.

Pamukkale travertenleri gezisi aslında ucuz bir tatil çeşididir. Yaklaşık olarak 1 – 1.5 günde gezinizi tamamlayabilirsiniz. Yaklaşık olarak masraf da 270 TL civarı olur. Şimdi masraflarınıza bir göz atalım:

Masraflar:

  • 60 TL müze kartı (Bir seferliğe mahsus)
  • 100 TL pansiyon ücreti ( Yarım pansiyon ücretidir – Yemek dahil olmaz )
  • 70 TL yemek ücreti ( Yarım pansiyonda kalırsanız dışarıdan yemek zorunda kalacaksınız )
  • 40 TL ( Yol masrafı + Hediyelik eşyalar vs. )

Toplamda 270 TL gibi bir parayla çok güzel 2 gün geçirebilirsiniz. Üstelik termal sulardan da faydalanırsınız.