GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-01-2021 23:27   Güncelleme : 13-01-2021 23:27

Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluşmuştur

Pamukkale travertenleri nasıl oluşmuştur? Pamukkale travertenlerinin oluşum süreci ve bu süreçte yaşananlar. Pamukkale travertenleri neden beyaz renkte?

Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluşmuştur

Öncelikle traverten kelimesinin nereden geldiğine bakacak olursak, Romalılara kadar ulaşabiliyoruz. Romalılar zamanında büyük çökellere “Tivertino” denmekteydi. Günümüze gelene kadar değişim geçirerek “traverten” olmuştur.

Pamukkale travertenleri nasıl oluşmuştur? İşte oluşum süreci

Travertenler direkt doğal taş olarak oluşmamıştır. Çeşitli kimyasal tepkimeler sonucunda bazı taş yapıları travertenlere dönüşür. Eski çağlardan beri Pamukkale bölgesinde termal suların (sıcak su) olduğu bilinmektedir. Bu bölgede yer altında sıcaklıkları değişken olan sular bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre bölgede 100 dereceye varan sular bulunmaktadır.

Günümüzde travertenlerin bu kaynaklardan daha iyi faydalanabilmesi için çeşitli yollarla termal sular iletilmektedir. Bir kanal aracılığıyla sular 240 – 300 metre taşınır. Bu sular hem çökeltileri doldurur hem de taşların üzerinden geçerek sürekli olarak beyaz kalmalarını sağlar. Önceden traverten katmanlarını insanlar girebiliyordu fakat artık bu yasaklandı. Çünkü kirlenen termal su travertenin sarılaşmasına neden oluyor ve çirkin bir görüntü oluşturuyor.

Travertenin ilk oluşum sürecine bakacak olursak:

Havuzcuklarda biriken kalsiyum karbonat ilk başlarda çok yumuşak jel halindedir. Zamanla katılaşarak “traverten” halini alır. Her ne kadar katılaşarak desek de normal taş kıvamını hiçbir zaman almaz. Bu yüzden turistlerin üzerlerine çıkması yasaklanmıştır. Çünkü basınçla birlikte taşın dengesi bozulur.

Traverten malzemesinin kullanım alanları:

Travertenin birçok kullanım alanı mevcuttur. İnsanlar sadece turizm amaçlı olarak görse de özellikle yapı malzemesi olarak da kullanılır. Tek başına kullanılmaz genellikle mermer ile kullanılır. Denizli, Mersin, Sivas, Burdur illerinde traverten ocakları bulunmaktadır. Buralarda üretilen travertenler moloz, blok gibi yapılara dönüştürülür. Hem iç piyasada hem de dış piyasada alıcısı da oldukça fazladır.

Pamukkale travertenlerine nasıl gidilir?

Pamukkale Travertenleri neden beyaz renkte?

Pamukkale travertenlerinin geçmişi aslında bilim adamları tarafından hesaplandı. Yaklaşık olarak 14000 yıldan beri buradaki termal sular neredeyse aynı hızda akmaya devam ediyor. Yer altından gelen suyun sıcaklığı ortalama 35 derece civarında. Tabi bu sıcaklık mevsim şartlarına göre değişmektedir.

Bu taşları beyaz renge çeviren en önemli etken suyun içerisindeki elementler ve bileşiklerdir. Özellikle suyun içerisinde bulunan kalsiyum bikarbonat taşların beyaz renge dönüşmesini sağlıyor. Su aktığı sırada karbondioksit gazları ortaya çıkıyor ve taştan ayrılıyor. Kalsiyum tuzları da oksijenle tepkimeye girerek kireç taşına dönüşüyor ve taşları oluşturmaya başlıyor. Suyun içerisindeki kimyasallar da bu tepkimelerin oluşmasını tetikliyor. Bu yüzden suyun aktığı yerler beyaz, suyun akmadığı yerler ise zamanla siyah renge dönüşür. Yani aslında tüm bunların sebebi Kalsiyum diyebiliriz.

Pamukkale’deki sarkıtların oluşum nedenine de bakacak olursak; biriken sular küçük havuzcuklarda birikiyor ve zamanla bu havuzcuktaki su dolduğundan taşıyor ve bir alt havuzcuğa geçiyor. Bu geçiş sürecinde de sarkıtlar oluşuyor.

Pamukkale’deki termal sularda sadece kalsiyum bulunmuyor. Yüzlerce mineral bu suyun sağlık için de çok faydalı olmasını sağlıyor. Bu yüzden Pamukkale’ye gittiğinizde bu sulardan faydalanmayı kesinlikle unutmayın.