EKONOMİ
Giriş Tarihi : 17-03-2020 00:14   Güncelleme : 04-01-2021 00:45

Özel Şirkette Çalışırken Şahıs Şirketi Kurma ve Bağkur Prim Borcu

Özel Şirkette Çalışırken Şahıs Şirketi Kurma ve Bağkur Prim Borcu ödeme nasıl olur? Çalışırken şahıs şirketi kurulabilir mi?

Özel Şirkette Çalışırken Şahıs Şirketi Kurma ve Bağkur Prim Borcu

Özel bir şirkette çalışırken şahıs şirketi kurulur mu? Eğer kurulursa Bağkur prim borcu ödenir mi ne gibi sorunlarla karşılaşılabilir? Tüm bu sorulara cevap vermek ve insanların arayıp ama net olarak cevap alamadıkları soruları yanıtlamak istiyoruz.

Öncelikle özel şirkette çalışırken şahıs şirketi kurabilir miyim?

Bu soruya yanıtımız kesinlikle evet. Eğer özel bir şirkette 4A sigortalı (eski adıyla SSK’lı) olarak çalışıyorsanız şahıs şirketi kurabiliyorsunuz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken nokta şirketinizin bu duruma izin verip vermeyeceğidir. Eğer iş sözleşmenizde bu tarz şirket kuramaz veya bir şirkete ortak olamaz ifadeleri bulunuyorsa şirketin sizi sorgusuz sualsiz ve tazminatsız bir şekilde işten atma hakkı doğuyor. Eğer bu madde bulunmuyorsa şahıs şirketinizi kurabilirsiniz.

Devlet kurumlarında çalışıyorsanız zaten şirket kurma gibi bir hakkınız bulunmuyor.

Bağkur prim borcu ne olacak?

Belki de şirkette çalışıp şahıs şirketi kurmak isteyenlerin en çok merak ettiği sorulardan biri de her ay ödenen bağkur prim borçlarıdır. Zaten şirketimiz her ay SGK’mızı ödüyor dediğinizi duyar gibiyim. Evet, haklısınız bu noktada kanunlar bir çalışan hem 4A hem de 4B sigortalı olamaz diyor ve eğer SGK’nız şirket tarafından ödeniyorsa sizden bağkur primini istemiyor.

Sistem otomatik olarak işlese de bu durumu bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmenizde fayda var. Olası bir işten çıkma durumunuz olursa otomatik olarak bağkura geçiş yaparsınız ve prim borcunuz oluşur.

29 yaş altı şahıs şirketi kurulumunda avantajlar

Eğer 29 yaşın altındaysanız ve ilk defa şahıs şirketi kuruyorsanız genç girişimciler kapsamında 1 yıl boyunca bağkur prim borçlarınız silinir. Bu programa başvurmak için bağlı bulunduğunuz vergi dairesine dilekçe ile başvurabilirsiniz.