EKONOMİ
Giriş Tarihi : 12-12-2020 00:31   Güncelleme : 12-12-2020 00:37

Ölen Kişinin Kredi ve Kredi Kartı Borçları Ne Olur?

Ölen kişinin kredi ve kredi kartı borcu ne olur? Ölen kişinin kredi borcu silinir mi? Borçlar için ne yapmak gerekir ve hayat sigortasının önemi

Ölen Kişinin Kredi ve Kredi Kartı Borçları Ne Olur?

Ölen kişilerin kredi veya kredi kartı borcu olduğunda bunun hakkında yapılması gerekenler bellidir. Kişilerin kredi kartı kullanmaları ve çeşitli şekillerde kredi çekmeleri son derece normaldir. Günlük hayatta pek çok iş de zaten bu yollar ile sürdürülmektedir. Bunun yanında bazı özel durumlar ise gündeme gelebilir. Örneğin kişilerin borçlu şekilde vefat etmeleri halinde ne yapılacağı ilk anda akla gelmeyebilir. Yani kişinin kredi ya da kredi kartı borcu olduğunda, vefat sonrası neler olabileceği ile ilgili olarak soru işaretleri ile karşılaşılabilir. Bu noktada ise bazı hususlar öne çıkar.

Ölen Kişinin Kredi Borçları Ne Olur?

Kişiler bankalardan kredi çekerlerken, bankaların bir hayat sigortası önerisi olur. Hayat sigortası bir zorunluluk olmamakla birlikte, yaptırılması halinde bir takım avantajları da kişiye sağlayabilir. Zorunluluk olmadığı için kişinin inisiyatifine bırakılan bu sigorta çoğu zaman tercih edilir. Hayat sigortasının masrafları doğrudan kişiden alınır.

Hayat Sigortasının Önemi

Hayat sigortası, kişi vefat ettiğinde geriye kalan kredi borçlarını ödeme işlevini görür. Yani kişinin normal yollardan ölümü sonrasında borçlarını hayat sigortası karşılar. Bu da mirasçılar için çok büyük bir kolaylıktır. Aksi takdirde borçlar yasal mirasçılara kalır.

Eğer hayat sigortası yapılmamış ise, yasal mirasçılar normal paylaşım oranlarına göre borçları üstlenmek zorundadırlar. Bu durumda tüm borçlar bir şekilde tahsil edilir. Ancak yasal mirasçılar mirası reddederler ve reddi miras davası açarlarsa borç ödemekten kurtulurlar. Burada dikkat edilmesi gereken ise, borçların yanında alacaklarını da bırakırlar.

Elbette ki her kredi çekimi sırasında kefil durumu da önem taşır. Kefillerin kişinin vefatı sonrasında banka hareketleri takip edilebilir. Bu noktada hukuki yardım almak gerekebilir.

Vefat durumunda hayat sigortası kişinin ölümü ile ilgili şüpheli durum var ise inceletebilir. Çünkü bazı durumlarda hayat sigortası sayesinde borçlardan kurtulup çekilen kredinin üzerine konmak durumu oluşabilir. Bundan dolayı da sigorta şirketi gerekirse ölü hakkında otopsi isteyebilir.

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Kredi kartı borçlarını hayat sigortası kapsamaz ve yasal mirasçılar bir şekilde kredi kartı borçlarını ödemek ile mükelleftirler. Ancak burada da reddi miras seçeneği düşünülebilir.

Ölen kişinin ardından banka kredisi devam eden ev olabilir. Peki, banka kredisi devam eden ev satılabilir mi? Öğrenmek için yazımızı okuyun.