EĞİTİM
Giriş Tarihi : 11-12-2020 13:15   Güncelleme : 11-12-2020 13:15

Öğrenci Dershaneye Gitmeli Mi?

Öğrenci dershaneye gitmeli mi yoksa evde tek başına çalışması yeterli olur mu? Öğrencinin hedeflerine ulaşması için dershaneye gitmesi şart mı?

Öğrenci Dershaneye Gitmeli Mi?

Son yıllarda ülkemizde öğrencilerin dershaneye gitme oranında büyük bir artış yaşandı. Bunun temel nedenlerinden birisi artık dershaneye gidilmeden üniversite sınavının kazanılmayacağına ilişkin görüşlerdir. Peki, gerçekten de dershaneye gitmeden de üniversite sınavı kazanılmaz mı? Dershane bireye çalışma disiplini kazandırır. Bu anlamda dershaneye giden kişiler sınav vaktine kadar zamanlarını sınav için planlamış olurlar. Dershaneye gitmeyen birisinin zamanını verimli planlayıp çalışma disiplininden kopmaması çok zordur.

Dershane kişiye öğrenme ve çalışma güdüsü sağlar. Çevrenizde çalışan insanları görmek sizleri çalışma konusunda güdeleyecektir.

Tembel bir ortamda çalışkan olmanız çok zordur. Dershaneye giden birisi haftalık en az 20 saatini sınav çalışması için planlamış demektir. Dershaneye gitmeyen birisinin haftalık 20 saat çalışma disiplininden kopmadan ders çalışması çok zordur.

Dershane kişiye zengin öğrenme ortamı sunar. Çalışma odaları, etütler, deneme sınavları, dağıtılan yaprak testler ve konu anlatımlı kitapları ile zengin bir öğrenme ortamı vardır. Kişiyi çalışmaya güdeleyen bu kadar olumlu davranış varken kişinin başarısız olması çok zordur.

Dershanede birey sormak istediği bütün sorularına cevap bulabilir. Yanlış öğrenmelerini adında düzeltme ile giderebilir. Dershanede kişi sosyalleşme adına önemli şeyler elde edebilir. Kişi farklı insanlarla tanışıp hoş vakit geçirebilir. Çalışma gurubu oluşturup çalışmalarına plan ve disiplin kazandırabilir.

Öğrenci dershaneye gitmeli mi?

İmkânlar elverişli ise mutlaka gitmelidir. Dershaneye giden bireylerin gitmeyenlere göre daha başarılı olduğu herkesçe bilinir.

Dershaneler öğrenciye disiplin sağlaması için de önemlidir. Web sitemiz de eğitimi desteklemek adına bazı konu anlatımlarına yer veriyor. Fetret devrinin nedenleri ve sonuçları için tıklayınız.