KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 06-12-2020 14:16   Güncelleme : 06-12-2020 14:16

Norveç Yeme İçme Kültürü Nasıldır?

Norveç yeme içme kültürü nasıldır? Norveç'te başlıca gezilecek yerler ve konaklama - ulaşım bilgileri yazımızda.

Norveç Yeme İçme Kültürü Nasıldır?

Gerçek ismiyle Norveç Krallığı. Kuzey Avrupa’da bulunan İskandinav Yarımadası’nın batısında olan soğuk bir ülkedir. Bura da hava şartları çılgınca soğuk olmaktadır ve bu yüzden de geçim konusunda zorluklar çekilmektedir. Finlandiya, İsveç ve Rusya Federasyonu ile komşu olan ülkenin batıda Atlas Okyanusu’nun bir kolu olan Norveç Denizi’ne kıyısı vardır. Genel de buranın geçim kaynağı balıkçılık olmaktadır ve somon balığı yetiştiriciliği burada büyük bir önem kazanmıştır. Anayasal monarşi ile yönetilen ülkenin başkenti Oslo’dur. 385,180 km² alana yayılan ülkenin, Finlandiya ile 729, İsveç ile 1.619, Rusya ile 167 kilometre sınırı bulunmaktadır ve 21.925 kilometrelik oldukça uzun bir sahil şeridi vardır.

Norveç Yeme/İçme Kültürü

Ülkede yemek kültürü biraz Rusya kültürüne benzemektedir ve soğuk bir iklimi olan bu özel ülke somon balıkları ile meşhurdur. Genel de salata ve balık üzerine mutfak kültürleri yer almaktadır. Soğuk hava şartlarına karşı sıcak yemeklerin daha fazla tercih edilmesi ile birlikte de çorba kültürü burada oldukça yaygındır. Karadeniz de nasıl hamsinin dahi çorbası yapılıyorsa yine aynı şekilde de ülke içerisinde somon balığının çorbası, salatası, fırında ve tavada pişirimleri yapılmaktadır. Ülkede erkek sayısı da oldukça az olduğu için bayanların dahi balıkçılık yaptığı görülmektedir. Eşsiz doğası yeşilliği ile oldukça güzel bir görünümü elde eden Norveç ayrıca bir NATO ülkesidir. Kuzey kutbunda Rusya ile ABD arasında dengeleyici rol oynamaktadır.

Norveç Başlıca Gezilecek Yerler

Modern, hiç uyumayan ama tarihi, müze noktalarıyla da dikkat çeken başkent; Oslo

Sakin bir nehir şehri olarak görünen ama fazlasını sunan bir adres; Stavanger

Huzurlu ve sakin bir doğa kampı, her şeyden uzak bir tatil deneyimi için; Geiranger

Kiliseleri, dağlık arazileri ve doğal müzeleriyle göze batan; Bergen

Buzullara farklı bir açıdan bakmak ve kutup ışıklarının büyüleyici hallerini görmek için; Longyearbyen

Buzullar arasında çok farklı bir nokta için, yeni bir deneyim arayanlara; Alta

norveç yeme içme kültürü

Norveç Konaklama ve Ulaşım

Ankara İzmir ve Antalya da vize için başvuru merkezleri oluşturulmuş ve randevu sistemi ile başvurular değerlendirilmektedir. Genel de üç gün içerisin de dönüş sağlanan Norveç vizesi almak adına gezi konusunda çok fazla çaba sarf edilmez. Fakat çalışma izni konusunda ve Norveç’e işçi olarak gidenlerin sayısı da son yıllarda oldukça büyük bir artış sağlanmıştır. Çünkü erkek sayısı az olduğu ve soğuk hava şartlarına uygun, balıkçılık konusunda da oldukça fazla işçi alımları yer almaktadır. Sizler de Norveç’e seyahat edecek ve burada konaklama için ise başkenti Oslo sizlere ideal olacaktır. Oslo da çünkü birçok oteller beş yıldızlı ve konforlu bir konaklamanızı sağlamaktadır.