SAĞLIK
Giriş Tarihi : 02-06-2020 23:39   Güncelleme : 02-06-2020 23:39

Niacinamide Nedir Ne İşe Yarar Niacinamide Faydaları

Niacinamide nedir, faydaları nelerdir, ne işe yarar? Sinir sistemi, deri ve sindirim yollarını düzenlemesiyle bilinir.

Niacinamide Nedir Ne İşe Yarar Niacinamide Faydaları

Binlerce farklı çeşit kremlerin, emülsiyonların kullanımından kaynaklanan sorunları yaşamadan ihtiyaç duyduğumuz her şeyi karşılayabilecek bir şey ararız. Biz bu ihtiyaçlarımızın tek bir pakette karşılanmasını isteriz.

İşte bunun için hazırlanmış bir üründür Niacinamide.

Niacinamide, bir başka söyleniş şekliyle nicotinamide güvenlidir ve niasinin kızarma yapmayan türevinden elde edilir. Hücrelerimizdeki metabolizma aktivitelerini etkileyen B Vitamini ailesinin bir üyesidir. Niasinin aksine zehirli değildir ve sağlığa zarar verici özelliği yoktur. Sığır eti özellikle karaciğeri, tavuk, somon, tuna, hindi bu vitamin açısından zengindir.

Niacinamide faydaları nelerdir?

Niacinamide’ın uzmanlar ve araştırmacılar tarafından kanıtlanmış çok sayıda faydası vardır. Sinir fonksiyonlarımız, derimiz ve sindirim yollarımız üzerindeki bozulmaları engeller. Aldığımız her besinden en fazla enerjiyi elde etmemizi sağlar. DNA sentezi için önemli rol oynar. Daha hızlı kan akışı için damarların, arterlerin ve kılcalların genişlemesini sağlar. Düzgün kan akışını sağladığı için baş ağrısı, baş dönmesi ve bulantı gibi olumsuzlukları azaltır.

Niacinamide ne işe yarar?

Niacinamide’nin en önemli özelliği niasin eksikliği rahatsızlığını tedavi etmek için niasin sağlamasıdır. Niasin eksikliğinin bazı belirtileri vardır. Bunlar; vücut zayıflığı, iştah kaybı, baş dönmesi, dilin kabarması, deri bozuklukları, bulantı ve kusma gibidir. Bunun ilerlemiş düzeyinde bir deri hastalığı olan pellagra oluşur ardından organ bozuklukları ve hatta ölüm bile gerçekleşebilir.

Araştırmacılar günümüzde Niacinamide’ın hareket hastalığına, bazı zihinsel rahatsızlıklara, kalp krizine ve cüzzam hastalığına olan etkisini araştırmaktadır. Bu iddiayı kanıtlayan çok sayıda veri topladıkları bilinmektedir.

Niacinamide içeren ürünler marketlerden veya internetten satın alınabilir. Ağızdan alınan kapsül ve tablet şekilleri olduğu gibi, serum ve hatta krem olarak da satılan ürünler de piyasada bulunmaktadır.