SPOR
Giriş Tarihi : 25-04-2020 13:02

NBA Tutkusu Bir Başka Gece Kalkıp NBA Maçı İzlemek

NBA Tutkusu Bir Başka Gece Kalkıp NBA Maçı İzlemek. Hangimiz saatimizi kurup NBA maçı izlemedik ki?

NBA Tutkusu Bir Başka Gece Kalkıp NBA Maçı İzlemek

Ülkemizde ve dünyada spor vazgeçilmezler arasında. Futbol en çok sevilen spor olsa da basketbol da bir o kadar seviliyor. Basketbolu tüm dünyaya sevdiren de Amerikan Basketbol Ligi NBA oldu. Sporcuların muhteşem gösterişle gerçekleştirdikleri ligi izlemek bir başka. Bir de bu her sene bir alışkanlığa dönüştüğünde değmeyin keyiflere. Konumuz: NBA tutkusu.

Hangi spor son saniyesine kadar heyecan dolu geçer deseniz sayacağınız spor dallarından birisi de basketbol olur.

Basketbol, heyecanı ile tüm dünyada çok sevilen bir spor oldu. Kuşkusuz bunda en büyük katkı, basketbolun güzelliğinin yanı sıra NBA yani Amerika Birleşik Devletleri Basketbol Ligi oldu. Bütün dünyada zevkle izlenen ve her basketbolcunun ve takımın tanındığı bu lig, bir yıl boyunca basketbol severlere coşkulu saatler yaşatıyor.

NBA’ya olan hayranlık ülkemizde de üst düzeyde.

Özellikle gençlerin çok fazla izlediği NBA maçları (özellikle final serisi) nefesleri kesiyor. Bu da tüm basketbol oyuncularına ve severlerine inanılmaz bir keyif katıyor. Dolayısıyla ülkemizde basketbolun kattığı zevk sadece ligimizle sınırlı değil. Birçok basketbol sever, NBA izlemeyi, basketbolun doruklarında yaşamak olarak tanımlanıyor. Bu da spor seven herkesi ekran başına davet ediyor. Tabii Amerika’da maçları spor salonlarında izlemiş vatandaşlarımızın şansına diyecek yok. Ancak Türkiye’de yaşayanlar için bu maçları izlemek biraz zahmet verebiliyor.

Bilindiği gibi Amerika ile Türkiye arasındaki saat farkı oldukça fazla. Dolayısıyla Amerika’da gün içerisinde hayat akarken, Türkiye’de bizler yataklarımızda oluyoruz. Basketbol müsabakaları da Amerika saatlerine göre akşam saatlerinde oynandığına göre, Türkiye’de bu maçları izlemek biraz zahmet verebiliyor. Ancak NBA tutkusu öyle bir tutku ki, buna engel olamıyor.

Sabah okulu olan öğrenciden, sabah işe gitmek zorunda olan bir çalışan ya da ertesi güne çok önemli bir toplantısı olan iş adamına kadar herkes maçları canlı seyretmek için gecenin bir yarısı sıcak yatağından kalkıyor ve televizyon karşısında kendisini buluyor. Televizyon karşısında kapanan gözlerle yarı uyanık yarı uykulu hallerde maç izlediğiniz çok fazla gün sayarsınız. Hatta öyle ki, dalıp, sonradan kaçırdığınız harika bir smaça iç geçirirsiniz. Müsabaka öyle bir yere gelir ki, artık uykunuz falan kalmamıştır. Gözler fal taşı gibi açılmış, tüm dikkatleri her bir atakta geçen 24 saniyeye vermiş olursunuz. Ertesi gün ise basketbolu çok sevmeyen birisine, “Gece NBA maçı seyretmek için uykusuz kaldım” derseniz size anlam veremeyebilir. Ama siz, yani basketbol severler, uykusuz kalmanıza hiç aldırış etmez, geceki maçın heyecanını hala içinizde hissedersiniz.

Aileniz ve arkadaşlarınızın sizler için söylediği, “Basketbol maçı için gece 3’te kalkılır mı ya?” tepkisine cevap vermekte zorlanırsınız. Çünkü NBA tutkusu böyle bir şeydir. Sadece, “Bir kere izle, benim gibi düşüneceksin” diyebilirsiniz. Bu da yetmeyecektir tabii. Yani bu cevabınız karşısında size tepki veren kişiyi ikna etmeyecektir ve sizin hala neden sıcak yataktan kalktığınızı anlamayacaktır. Bir de playofflar başladı mı? İşte o zaman gece uyku bile tutmaz, NBA tutkulusunu. Uyanamama korkusu yaşar içinde… Bunu engellemek için de gözüne bir damla uyku girmez.

Hatta bu öyle bir tutkudur ki, dedenizden şunu bile duyabilirsiniz: “Gece maça kalkıp da sabah namaza kalkmayan mümin seni”. Tüm tepkilere rağmen, bu NBA tutkunları “Anlatılmaz, yaşanır” cevabını verir.

Anlaşıldığı üzere NBA tutkunlarının en zorlandığı konu gece uyku ya da yataktan kalma mevzusudur. Bunun yanında haberleri takip etmek de yeterince zamanını alır NBA tutkunu olan kişinin. Kim hangi takıma gitmiş, kim sakatlanmış?… Her şeyi öğrenmek ister. Dolayısıyla bu hayatını da etkiler, satın aldığı iyi bir basketbol ayakkabısı ve topuyla bir anda kendisini sahada bile bulabilir.

Bizlerden sizlere tavsiye… Kimseye tutkunuzdan dolayı uykusuz kaldığınız geceleri savunmaya kalkmayın. Sizin tutkunuzu ancak bir başka NBA tutkunu anlar.