SAĞLIK
Giriş Tarihi : 09-12-2020 14:44   Güncelleme : 09-12-2020 14:44

Monosodyum Glutamat Zararlı Mıdır - Çin Tuzu Hangi Ürünlerde Var

Monosodyum glutamat nedir zararlı mıdır? Çin tuzu hangi ürünlerde var? Vücuda etkileri neleridr? Hastalık yapar mı?

Monosodyum Glutamat Zararlı Mıdır - Çin Tuzu Hangi Ürünlerde Var

Türk Gıda Kodeksine ve diğer tüm kanunlara göre üretim yapan firmaların etiketlerinde kullandıkları katkı maddelerinin yanı sıra tüm bileşenlerin belirtilmesi zorunludur. Bu açıdan evet monosodyum glutamat içeren tüm ambalajlı gıdaların etiketinde, dökmelerin de dökme etiketinde bu katkı maddesinin belirtilmesi gerekmektedir. Bu MSG’ye özel değil tüm bileşenler için geçerli.

Monosodyum glutamat (Çin tuzu) zararlı mıdır?

Monosodyum glutamat esasında glutamat bilimsel ismindeki tat artırıcılardan birisi. Piyasada başka isimlerde kullanılanlar da var ve hepsinin sonunda da “glutamat” kelimesi bulunur.

Dışarıda yediğiniz yemeklerin hepsinde ve hatta evde hazırladıklarınızda glutamatlar bulunur çünkü glutamatlar salça, parmesan peyniri, süt, bezelye, patates, yumurta, tavuk ve dana eti gibi çok sıklıkla tükettiğimiz gıdalarda doğal olarak bulunmaktadır. Anne sütü bile hem serbest hem de proteine bağlı glutamat içermektedir. Dışarıdan katkı maddesi olarak kullanımı ise fast food gıdalarda, hazır mayonez gibi soslarda söz konusudur.

Glutamatlar ve özellikle monosodyum glutamatın hastalık yaptığına ilişkin ortalıkta gezen bilgiler asılsızdır ve glutamatlar birçok ülkede güvenle kullanılmaktadır. Bunun dışında bu aroma ve tat arttırıcıların kullanıldığı gıdaların çoğunlukla rafine gıdalar oldukları ve tatları arttırdığı için daha fazla tüketime sebep olduğu bariz bir gerçek. Genç, çocuk, yaşlı ya da yetişkin fark etmeden sağlıklı beslenme adına yapılması gereken şey herhangi bir maddeye tek başına kullanmaktan kaçınmak yerine fazla yağ, karbonhidrat ve dolayısıyla boş kalori içeren besin değerleri az rafine gıdalardan uzak durmaktır.

Bir başka çok sorulan sorulardan biri de spor yaparken protein tozu kullanmak zararlı mı sorusu oluyor. Yazımızda buna değindik, mutlaka okuyun.