GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-05-2020 14:39   Güncelleme : 10-05-2020 14:42

Moldova Gezilecek Yerler Yeme - İçme Rehberi

Moldova gezilecek yerler rehberi, yeme - içme kültürü, konaklama - ulaşım rehberi. Moldova hakkında detaylı bilgiler.

Moldova Gezilecek Yerler Yeme - İçme Rehberi

Resmi adıyla Moldova Cumhuriyeti, Doğu Avrupa’da yer alan Ukrayna ile Romanya komşuları olan arada kalan bir ülkedir. Başkenti Kişinev’dir 1991 yılında Sovyetler birliğinin dağılmasının ardından bağımsızlığını ilan etmiştir. İçinden Prut ve Dinyester nehirleri geçmektedir. Dinyester nehrinin doğu kıyısını bir şerit halinde kapsayan bölgede tek taraflı bağımsızlığını ilan eden de-facto bir cumhuriyet olan Transdinyester bulunur. 16. Yüzyılda Osmanlı imparatorluğu altında bulunan Moldova halen Türk kültürünü de yaşamaktadırlar. Osmanlı imparatorluğu o dönemler de birçok ülkeyi aldıkları için ülkede bu ülkeler arasın da yer almıştır. Sık sık işgal altında kalan küçük bir ülkedir ve bu yüzden de ekonomisi kendilerine göre yetmektedir. Dünyaca büyük ülkeler ile hiçbir şekilde kıyaslanamaz.

Moldova Yeme/İçme Kültürü

Yörenin yemek kültürü tamamen sebze yemekleri üzerine yoğunlaşmıştır ve burada da mısır tüketimi oldukça yaygındır. Domates, salatalık gibi birçok sebze tüketimi yer aldığı gibi hayvancılıkta yaygın olduğu için domuz eti sığır eti gibi birçok hayvanlardan da etli yemek türlerini üretmektedirler. Osmanlı zamanından kalma Garvuzya Türkleri de burada bir bölge de yer almaktadırlar ve Türkler de tamamen Türk mutfağına hâkim olmakla birlikte de genel de koyun, inek gibi et tüketimlerini gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda da ülke de şarap üretimi ve tüketimi de yaygındır üzüm oldukça bol bir şekilde burada yetiştirilmektedir.

Moldova Başlıca Gezilecek Yerler

  • Müze ve anıt anlamında oldukça yoğun bir kent olan; Kişinev
  • Manastırlarıyla dikkat çeken bir diğer kent; Soroca
  • Tarihi değeri yüksek gölü ve balık kültürü ile; Bălţi
  • Doğanın farklı noktalarında değişik tarihi yapıtlar; Orheiul Vechi
  • Anıtları, su bahçeleri ile gerçekten farklı şeyler arayanlar için; Tiraspol

Moldova Konaklama ve Ulaşım

Ülke herhangi bir deniz kıyısı olmadığı için genel de hava yolu tercih edilmektedir ve karayolu ulaşımı da ciddi anlam da uygunsuz bir hareket olmaktadır. Çünkü halen Moldova da oldukça kötü yollar bulunmaktadır ve iklim şartlarının da oldukça soğuk olması birlikte de ülke de buzlanma, kar gibi etkenler de yolları ciddi anlam da tehdit etmektedir. Başkenti Kişinev ülke de kalınacak neredeyse tek kent diyebiliriz çünkü sadece bu başkent içerisin de turizm yaygınlaştırılmış ve lüx oteller genel de burada yer almaktadır.