EĞİTİM
Giriş Tarihi : 14-06-2018 19:08   Güncelleme : 14-06-2018 19:08

Milli Mücadele Döneminde Neler Yaşandı

Milli mücadele döneminde neler yaşandı, milli mücadelede kurulan yararlı cemiyetler

Milli Mücadele Döneminde Neler Yaşandı

Osmanlı devletinin son zamanlarında Osmanlı Devleti sahip li ğu toprakların büyük bir kısmını kayıp etmiş, sadece Anadolu’da kalmıştır, yine işgaller devam ediyor, Fransa, İngiltere, Yunanistan gibi sömürge devletleri tarafından kalan toprak parçaları da işgal altına alınmıştı. Anadolu insanı savaş üzerine savaş yaşamış yorgun bitkin ve yaralı bir haldeydi. Bazı bölgelerdeki insanlar göç edilmeye zorlanıyor, kalan topraklarımızdaki camii, okul, sokak, cadde, kahvehane ve dükkanlar işgal altındaydı. Anadolu insanı bunlarla birlikte salgın hastalıklarla ve açlıkla mücadele ediyordu. Türklerin savaşacak gücü kalmamıştı. Enver paşa hükümeti işgalleri halka normal bir olaymış gibi tanıtıyor, Enver Paşa döneminde hizmet veren müftüler işgal edilen bölgelerdeki insanları işgallere karşı kayıtsız kalmaları karşısında örgütlüyorlardı.

Milli Mücadele Döneminde Yararlı Cemiyetler

Milli mücadele döneminde birçok kahraman, komutan, teşkilatlar ve mili mücadeleye destek veren yararlı cemiyetler kurulmuştur.  Kuva-yi Milliye adında birlikler kurulmuş, düzenli ordu kurulmadan önce milli mücadele için destek olmuşlardır. Kuva-yi Milliye birlikleri içerisindeki bazı insanlar düzenli orduya katılmamak için direnmiş, kendi başına mücadele vermeye çalışmışlardır. Milli mücadele döneminde kurtuluş savaşları yaşanmış birçok kahramanlık öyküsü yazılmıştır. Milli mücadele Mustafa Kemal Paşa harekete geçmiş Mustafa Kemal Paşa komutasındaki komutanlar düzenli orduyu kurmuş güçlü bir birlik oluşturulmuştur. Başkomutanlık Meydan Savaşı, I. İnönü Savaşı, II. İnönü Savaşı, Kütahya Meydan Muharebesi, Sakarya Savaşı, Başkomutanlık Meydan Muharebesi gibi savaşlar yaşanmıştır. Sakarya Meydan Muharebesi sonunda Mustafa Kemal Paşaya Mareşal rütbesi verilmiştir. Başkomutanlık Meydan Muharebesi (Büyük Taaruz) savaşından sonra ise Fevzi Çakmak’a Mareşal rütbesi uygun görülmüştür, Sakarya Savaşında Fevzi Çakmak tarafından bir Yunan komutanı esir alınmıştır.

Milli mücadele dönemindeki yararlı cemiyetlerden bazıları şunlardır; Traky-Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti, İzmir Müdafaa-i Hukuk-u Osmaniye Cemiyeti, İzmir Reddi-i İlhak Cemiyeti, Kilikyalılar Cemiyeti, Milli Kongre Cemiyeti,  Gizli Karakol Teşkilatı,  Anadolu Kadınları Müdafa-i Vatan Cemiyeti