EĞİTİM
Giriş Tarihi : 24-12-2020 11:16   Güncelleme : 24-12-2020 11:16

Küresel Isınmaya Rağmen Kışların Çok Soğuk Geçmesi

Küresel ısınmaya rağmen kış aylarının çok soğuk geçmesi ne anlama gelir? İklim değişimi için daha uzun yıllar kullanılmaktadır

Küresel Isınmaya Rağmen Kışların Çok Soğuk Geçmesi

Yıllardan bu yana konuşulan küresel ısınma, halk arasında tüm mevsimlerin olduğundan daha sıcak geçmesi algısı yaratıyor. Son 4 yıldır kışların çok soğuk geçmesi küresel ısınmanın olmadığını öne sürmemize neden olsa da hava koşulları ve iklim ayrı kavramlardır.

İklim değişimi için daha uzun yıllar kullanılmaktadır

Hava değişimi saat ve gün bazında söylenirken, iklim değişimi ise yıllar hatta on yıllar düzeyinde olmaktadır. Küresel ısınmayı evrensel boyutta değerlendirmek daha doğru olacaktır. Büyük Britanya’da kışlar çok soğuk geçerken, Kuzey Amerika kıtasında ise kışlar olağandan daha sıcak geçmektedir. Tüm dünyanın ortalama sıcaklık değerleri alındığında ise normalden daha sıcak geçen günler görülebilmektedir. Ayrıca buz denizlerinde buz dağlarının yavaş yavaş erimeye başlaması suların yükselmesine bazı canlı türlerinin yok olmasına da neden oluyor.

Arktik bölgenin diğer bölgelere göre daha hızlı bir şekilde ısınması ekvator ile kuzey kutbu arasındaki sıcaklık farklarının azalmasına neden oluyor.