GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-07-2021 00:19   Güncelleme : 17-07-2021 00:19

Kurban Kesilirken Dikkat Edilecek Hususlar

Kurban kesilirken dikkat edilecek hususlar nelerdir? Kurban keserken nelere dikkat etmelisiniz? Hangi temizlik ve hijyen kuralları önemlidir?

Kurban Kesilirken Dikkat Edilecek Hususlar

Kurban kesilirken dikkat edilecek hususlar şöyle sıralanabilir; Kurban edilecek hayvan kıbleye dönük olarak sol tarafının üzerine yatırılır yarım metre boyunda bir çukur kazılarak hayvanın boğazının bu çukura denk gelmesine dikkat edilir. Ardından da hayvanın ayakları bağlanır. Ancak tüm bu işlemlere başlamadan önce hayvanın gözlerinin bir bez ile bağlanması gereklidir. Tüm bunların ardından da üç kere bayram tekbiri getirilir ve hayvanın boğazından kesilir. Eğer kurban kesen kişi birden fazla kurbanı kesecek ise her biri için ayrı ayrı besmele çekmelidir. Kurban kesen kişinin de kıbleye doğru dönmesi sünnettir. Kurban keserken bu hususlara dikkat etmek büyük önem taşır. Çünkü Allah için yapılan bu ibadettin de kuralları vardır ve bu kurallara uyulması gerekmektedir. Ancak bilmeyerek yapılan kimi hatalarında bir önemi yoktur. Önemli olan bilerek ya da isteyerek kusur işlememektir.

Kurban kesilirken dikkat edilecek hususlar arasında diğer bir önemli nokta da kurban kesiminin gerçekleştirileceği yerin temiz ve sağlık kuralları çerçevesinde dezenfekte edilmiş olmasıdır.

Et, insan sağlığını tehdit edecek mikroorganizmaların ve bakterilerin rahatlıkla üreyebileceği bir ortam oluşturmaktadır. Bu nedenle de etin kesim şartları ile kesimden sonra muhafaza şartları insan sağlığı bakımından büyük özen ve önem istemektedir. Birçok kurbanlık hayvanın aynı yerde kesildiği kesim haneler ile diğer yerlerin kesimden sonra uygun bir şekilde dezenfekte edilmesi çok önemli bir noktadır. Aksi takdir de pek çok bulaşıcı hastalığın oluşmasına ve yayılmasına sebebiyet verilmiş olabilir.

Hayvanların iç organları ile sakatatlarının etrafa saçılmamasına dikkat edilmelidir.

Bir diğer önemli hususta hayvanların can çekişmeden ve kötü muameleye maruz kalmadan kurban kesim işlemlerinin tamamlanması çok önemlidir. Hayvanların can çekişmeden kurallara uygun şekilde kesiminin gerçekleştirilebilmesi için işinde uzman kişilerin kurban kesmesine izin verilmelidir.