EKONOMİ
Giriş Tarihi : 02-02-2021 15:48   Güncelleme : 02-02-2021 15:48

Krediler İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Krediler ile ilgili sıkça sorulan sorular. Kredi almayı düşünenlerin en çok sorduğu soruları yanıtladık.

Krediler İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Soru; Kredi notum düşük, kredi nasıl alabilirim?

Kredi puanınızı yükseltmek için gerekli hamleleri atarak bir iki ay sonra yeniden başvuru yapabilir veya kredi notu düşük bireylere kredi ürünü veren bankaların avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Soru; Kredi notum ne kadar zamanda yükselir?

Kredi notu sanılanın aksine kısa sürede yükselmemektedir. Hesap hareketleri, düzenli kredi ve kredi kartı ödemeleri sonunda birkaç ay gibi sürede yükselişe geçer.

Soru; Kredi notum kaç olmalıdır?

Kredi onayı için geçerli tek referans kredi notu değildir ancak bankalar için oldukça önemli bir bilgi kaynağıdır. Kredi notlarında 700 – 1500 puan arası kötü olarak değerlendirilirken, 1500 – 1700 arası iyi, 1700 ve üzeri ise çok iyi olarak değerlendirilmektedir.

Soru; Kredi kartı borcumu ödeyemedim. Hakkımda haciz işlemi başlatılırsa ailem ya da eşim etkilenir mi?

Bazı durumlarda değişiklik olsa da genel olarak etkilenmez. Çünkü borcun esas sorumlusu borç sahibidir. Bu sebeple de ailesinin evine haciz gelmeyeceği gibi eşinin maaşına da bloke konulmaz.

Soru; Kredi borcumu ödeyemediğim için hapis cezası alır mıyım?

Yasal takip sürecinde ‘’ödeme taahhüdü’’ imzalayıp sonrasında ödeme yapmamanız halinde hapis cezası alma riskiniz bulunmaktadır.

Soru; Kredi ya da kredi kartı borcum sebebi ile haciz gelir mi?

Haciz gelse de aile kullanımında olan eşyalarınız 1 adet ise haciz yapılmaz. Ancak borcun tahsil edilebilmesi adına mahkeme kararı ile maaşınızın 4/1’ine bloke konulabilmektedir.

Soru; Eskiden takibe düşmüş olduğum borçlarımı kapattım neden hala bana kredi vermiyorlar?

Merkez Bankası yasal takip dosyalarını 5 yıl saklamaktadır. Bankalar ise kendi bünyelerinde çok daha uzun yıllar tutma şansına sahiptir. Bu sebeple KKB puanınızı yükseltme yoluna giderek daha önce çalışmış olduğunuz bankadan ‘’borcu yoktur’’ yazısı alıp başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak, bu yöntemler başvurunuzun kesin olarak onaylanacağı anlamına gelmemektedir.

Soru; Akrabam/arkadaşım için kredi kullandım ancak ödemiyor. Yasal olarak izleyebileceğim bir yol var mı?

Ne yazık ki bankaların muhatabı yasal olarak sizsiniz. Bu durumda bankalar nezdinde yapabileceğiniz hiçbir şey bulunmazken söz konusu kişi ile ilgili suç duyurusunda bulunabilirsiniz.