EKONOMİ
Giriş Tarihi : 17-01-2021 16:08   Güncelleme : 17-01-2021 16:08

Kredi Alabilmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gereklidir?

Kredi alabilmek için kaç ay sigortalı olmak gereklidir? Sigortam Yoksa Nasıl Kredi Çekebilirim? Kredi çekmek için sigortalı olmak şart mıdır?

Kredi Alabilmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gereklidir?

Yaşam içerisinde insanların her dönem maddi ihtiyaçları ve borçları için harcaması gereken nakit paraya ihtiyacı bulunur. İmkânların el vermediği bazen kredi kartının bile o ay kişiyi içinde bulunduğu durumdan kurtaramadığı veya yüklü miktarlarda harcamalar gerektiği zaman kullandıkları diğer bir banka ürünü ise çekilen krediler olmaktadır. Kimisi alacağı araba için, kimisi de alacağı ev için bankaların kendilerine sundukları kredi ürünlerini araştırarak aylık faizi en düşük olan ve kendisine en uygun olduğunu düşündüğü bankadan kredi hizmeti almak ister.

Fakat bu konuda kişilerin de bankaların kriterlerine uygun olup olmaması da diğer önemli bir husustur. Yaş akdini dolduran herkese bankalar kredi vermediği gibi, kredi vereceği müşterilerine de çok titiz prosedürler uygulamaktadır. Bankaların müşterilerine destek olmaya çalıştıkları kredi hizmetini, müşterilerin de sözleşmeye uygun bir şekilde her ay bankaya düzenli olarak geri ödemeleri gerekmektedir. Aksi halde ortaya çıkan sonuçlar çok üzücü olabiliyor.

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kredi çekebilmeleri açısından bankaların belirlemiş olduğu sigortalı olma süresi genel itibari ile 6 ay olmaktadır. Yeni bir işe girip, henüz 6 ayını doldurmamış kişilerin kredi çekebilmesi bankalar tarafından gerçekleştirilmeyen bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Fakat bir işe yeni girip örneğin henüz 1 aylık bir sigortanız varsa ve uzun süredir çalıştığınız başka bir banka da varsa, kredi çekmek için bu bankayı da belirtebilirsiniz. Daha önceleri bankalardan kara listeye alınmamış olmak ve bankaların hesapladığı zaman kredi notunuzun yüksek olması durumu da kredi çekip çekemeyeceğiniz konusunda bir diğer etken.

Sigortam Yoksa Nasıl Kredi Çekebilirim?

Bankalardan çekmek istediğiniz krediler için şart koşulan 6 aylık gibi bir işyerine bağlı sigortanız bulunmuyor ise, mevcutta bulunan gayrimenkul veya aylık olarak kirasını aldığınız eviniz varsa bu da kredi çekebilmeniz açısından bu hizmeti almanızı kolaylaştırabilir. Bankanın inisiyatifiyle bağlantılı bir durum olsa da banka her koşulda işini sağlama almak için sizden üzerinize olan mallara karşı belgeler talep edip, karşılığında gerekli şartlar temin edildiğinde size kredi verebilir.