EKONOMİ
Giriş Tarihi : 23-04-2020 20:06   Güncelleme : 23-04-2020 20:09

KOSGEB Girişimcilik Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB Girişimcilik Desteği Nasıl Alınır? Devletten destek almak için aranan şartlar nelerdir ve eğitim süreci.

KOSGEB Girişimcilik Desteği Nasıl Alınır?

Hükümetin seçim vaatleri arasında yer alan “Genç girişimcilere 50 bin TL’ye kadar karşılıksız kredi” büyük bir yankı uyandırmış ve birçok kişi kampanyanın başlamasının ardından KOSGEB şubelerine akın etmişti. Şubelere akın eden genç girişimciler haliyle ilk olarak “KOSGEB desteği nasıl alınır?” sorusunun cevabı aramaktaydılar. Bu sorunun cevabını aldıklarında ise aslında bu desteği almanın göründüğü kadar kolay olmadığını anladılar.

KOSGEB desteği alabilmek son derece sabır ve uğraş gerektiren bir süreçken, direkt olarak devletten sıcak para desteği alınması söz konusu değil.

Bu desteğin alınabilmesi adına KOSGEB’den öncelikle “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” alınması gerekmektedir. Bu eğitimden alınan sertifika, KOSGEB desteği için adeta bir bilet niteliğindedir. 70 saatlik, 56 saati zorunlu olan bu eğitim, yılın belirli dönemlerinde verilmekte ve maksimum her eğitime 30 kişi kabul edilmektedir.

Eğitimi almanızın ardından direkt olarak şirket kurmanız ve bu şirket üzerinden en az yüzde 100 hissenizin olması gerekmektedir. Şirket kurulum giderleri tarafınızca ödenirken, KOSGEB bu konuda belirli bir miktara destek sağlamaktadır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bir husus var. Şirket kurulum giderleri direkt olarak KOSGEB’den değil, siz harcamayı yapıp faturalandırdıktan belirli bir süre sonra tarafınıza verilmektedir.

KOSGEB Girişimcilik Desteği Nasıl Alınır?

Şirketinizi kurmanızın ardından, “Girişimcilik Desteği” alabilmeniz açısından uygun görülmeniz gerekmektedir. Bunun için ise öncelikle bir iş planı oluşturmalı ve bu iş planı içerisinde; şirketinizi hangi amaçla kurduğunuzu, şirketinizin neler yapacağını ve gerek teknolojik gerekse ekonomik anlamda ülkeye neler sağlayacağını anlatan önemli bilgiler yer almalıdır. Sonrasında ise bu iş planını KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlüğü’ne, girişimcilik desteği almak istediğinizi belirterek sunmanız gerekmektedir. Yapmış olduğunuz KOSGEB desteği başvuru işleminin ardından, birtakım şartlar sunulmakta (büyük bir ihtimal bu şartları karşılıyor olacaksınız) sonrasında ise değerlendirme süreci başlamaktadır.

Değerlendirme süreci içerisinde direkt olarak ret cevabı alabilirsiniz.

Bu sonuç sonrasında şirket kurma masraflarınız, tamamıyla boşa gidecektir. Öte yandan değerlendirme sonunda sizden düzenleme isteyebilirler. Bu düzenlemeleri gerçekleştirip tekrar iş planınızı sunabilirsiniz. Eğer başvurunuz onaylanırsa da, tarafınıza bir taahhütname gönderilmekte ve sonrasında ise süreç resmi olarak başlamaktadır. Bu onayın ardından size ilk olarak “İşletme Kurulum Giderleri” adı altında maksimum 2 bin TL ödenek verilmektedir. “KOSGEB ödemeyi ne zaman yapıyor?” diye soracak olursanız, 1 hafta ila 9 ay arasında ödemeniz yapılmaktadır.

Sonrasında ise 48 bin TL’lik destek hakkınız kalmaktadır ve bu 48 bin TL’nin, 18 bin TL’si “Makine, teçhizat, ofis, donanım ve yazılım desteği”, geriye kalan 30 bin TL’si ise “İşletme giderleri desteği” başlıkları altında tarafınıza verilmektedir. İşletme kurulum giderlerinde olduğu gibi öncelikle harcamayı yapmanız ve faturalandırmanız, sonrasında ise ödemeyi almanız gerekmektedir. Yani onay sürecinin hemen sonrasında söz konusu başlıklar altında direkt olarak 48 bin TL’lik bir nakit akışı tarafınıza sağlanmamaktadır.