EKONOMİ
Giriş Tarihi : 24-03-2020 12:58

Korona Virüs Nedeniyle Kredi Borcu Erteleme Nasıl Yapılır?

Korona Virüs Nedeniyle Kredi Borcu Erteleme Nasıl Yapılır? Kamu ve özel bankalarda kredi borcu erteleme için neler gerekli şartlar neler?

Korona Virüs Nedeniyle Kredi Borcu Erteleme Nasıl Yapılır?

Korona virüs covit 19 salgını nedeniyle kredi borcu erteleme işlemi nasıl yapılır? Kredi borcunu erteleme yapan bankalar hangileri yavaş yavaş belli oluyor. Ülkemizde yaşanan salgın hastalık nedeniyle birçok ticari işletme ve birey kredi borçlarını ödemekte zorluk yaşıyor.

Devlet desteğiyle beraber kredi borcu erteleme işlemi

Öncelikle bu haberi televizyonlardan duymuştuk. Başta kamu bankaları olmak üzere (Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halk Bankası) birçok özel banka da koronavirüs nedeniyle kredisi bulunan ticari işletmelerin ve bireylerin kredi borçlarını 3 aya kadar erteleyeceğini duyurdu.

Şu anda bankalara ulaşmak biraz daha zor

Gerek müşteri temsilcilerinin yoğunluğu gerekse mesai saatlerinin azalması nedeniyle şu anda kredi borcu erteleme için bankalarla iletişime geçilmeye çalışıldığında uzun süre hatta beklemek gerekebiliyor.

Kredi borcu erteleme işlemi

Şu anda kredi borcu erteleme işlemi için bazı bankalarla iletişime geçildiğinde bu işlem için gerekli duyuruların yapılacağı, bankanın web sitesinin takip edilmesi gerektiği bilgisini öğrendik. Bazı bankalar ise bu durumla ilgili kendilerine henüz bilgi gelmediğini bu yüzden bilgi veremediklerini söylüyorlar.

KREDİ BORÇLARI ERTELENİYOR

31.03.2020 tarihinde ödenmesi gereken dönem sonu taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firma ve bireysel müşterilerin talepleri üzerine söz konusu ödemeler ötelenecek.

NAKİT AKIŞI BOZULAN 6 AY ÖDEMEYECEK

Nakit akışı bozulduğu için ödeme sorunu yaşayan müşterilerimizin mevcut kredilerinin 6 aya kadar ödemesiz dönem olmak üzere, turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde ise 12 aya kadar ilave süre tanınmak suretiyle, uygun vadeli yapılandırma uygulamalarının geliştirilmesine karar verildi.

Şubelerinizle iletişime geçin

Kredi borcu erteleme için müşteri hizmetleri genellikle şubenizle iletişime geçmeniz gerekiyor şeklinde yönlendirme yapıyorlar. Kredi çektiğiniz şube müşteri temsilcisi ile iletişime geçerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu sistemin oturması için biraz daha süreye ihtiyaç var gibi görünüyor.