EKONOMİ
Giriş Tarihi : 06-01-2021 15:10   Güncelleme : 06-01-2021 15:10

Konut Bedeli Kadar Kredi Kullanmak Mümkün Mü?

Konut bedeli kadar kredi kullanmak mümkün müdür? Evin satış değerinin tamamı için konut kredisi çekilebilir mi?

Konut Bedeli Kadar Kredi Kullanmak Mümkün Mü?

İnsanlar taksit öder gibi ev sahibi olmak için konut kredilerine oldukça büyük ilgi göstermektedir. Bir hesap yapıldığında da kedi ile ev almanın daha mantıklı olduğu ortaya çıkar. Çünkü ödeyeceğiniz kira sonucunda hiç bir şey elde edemezsiniz. Kredi ödediğinizde ise vade bittiğinde bir eviniz olur. Ancak bankalardan konut kredisi kullanarak ev sahip olmanız için bir miktar peşinata ihtiyacınız olacaktır. Bu durumda akıllara konut bedeli kadar kredi kullanmak mümkün mü sorusu gelmektedir.

Evin bedeli kadar kredi kullanmak mümkün değildir

Bankalar evin değerini belirlerler ve büyük bir kısmı için finans sağlarlar. Ancak hiçbir zaman %100 finans sağlamazlar. Bu yüzden kesinlikle bankanın karşılamadığı kısım kadar nakite ihtiyacınız olacaktır.

Ancak evin bedelinin tamamı için kredi kullanmak adına bazı bankaların uyguladığı yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Bankalar bu gibi durumlarda maksimum evin fiyatının %95’ini veya %100’ünü karşılayabilmektedir. Bu durum için bankalarla ayrıca görüşmelisiniz. Bu durumun dezavantajı ise yüksek faizdir. Normal şartları altında kullanacağınız konut kredisinin faiz oranının biraz üstünde bir oranla kredi çekmiş olacaksınız.

Banka kredisi devam eden ev satılabilir mi?