SAĞLIK
Giriş Tarihi : 06-04-2020 14:35   Güncelleme : 06-04-2020 14:37

Koltuk Altı Pişik Neden Olur ve Nasıl Geçer

Koltuk Altı Pişik Neden Olur ve Nasıl Geçer? Bebeklerde ve çocuklarda koltuk altındaki pişik için ne önerilir?

Koltuk Altı Pişik Neden Olur ve Nasıl Geçer

Koltuk Altı Pişik, bir çeşit sağlık sorunudur. Bu sorun sürtünme, nemlenme gibi nedenlerle kaşıntı ve kızarıklık şeklinde görülebilen sağlık sorunudur. Pişik oluşan bölge uzun zaman hava alamamaktan ve ıslak kalması gibi etkenlerden dolayı oluşmaktadır. Koltuk altı bölgesinde oldukça sık oluşmaktadır. Vücudun başka bölgelerinde de oluşabilmektedir. Ama koltuk altı pişik oluşumunun fazla görülme nedeni yeterli düzeyde yapılmayan vücut temizliğinden dolayı oluşabilmektedir. Ayrıca koltuk altı bölgesinde terleme nedeniyle oluşan terleme oranını artıran bazı etkenler ve bu bölgenin fazla oranda ıslak kalmasına neden olur. Bu nemin kurutulmaması nedeni ile pişik oluşumunda önemli bir etken olarak görülmektedir. Kişinin fazla kilolu olması da fazla terlemeye yol açacağı için önemli etkenlerdendir.

Koltuk altı pişik rahatsızlığının geçmesi nelere bağlıdır?

Bu bölgede pişik oluşmasının en önemli nedeni koltuk altının terlemeye havasız kalmaya çok uygun yapıda olmasıdır. Ayrıca terlemeyi arttıran fazla baharatlı yiyecekler tüketmek, turşu ve domates gibi besinlerin tüketiminin sınırlanması önemlidir. İlk olarak bölgede terleme nedeniyle oluşan ıslaklığın giderilmesi için kuru ve sentetik olmayan bezler kullanılmalıdır. Sonrasında pişik bebeklerde oluşmuşsa talk pudra sürmek çok yararlı olacaktır. Yetişkinlerde oluşmuş ise eczaneden bu sorunun tedavisi için üretilmiş olan kremler alınarak kullanılabilir.

Pişik eğer 3-4 gün boyunca geçmezse mantar oluşumu gözlenebilir. Mantar oluşumunu anlamanın bazı yöntemleri bulunmaktadır.

Örneğin koltuk altı pişik oluşumunuz varsa ve bölgeye dokunduğunuz zaman aşırı derecede hassasiyet oluşuyor, acı hissi rahatsız edecek derecede ise bölgede mantar oluşmuş demektir. Mantar oluşumu nedeniyle ciltte meydana gelen tahrişe karşı dikkatli olmanız gereklidir. Böyle bir sorun karşısında hemen bir hekime görünmenizde yarar vardır. Hekimin tavsiyesi ile bir an önce tedaviye başlamanız önerilir. Hekim tavsiyesi olmadan başkalarının pişik tedavisi için kullandığı ilaçları kullanmamanız önerilir. Çünkü başkasının tedavisi için yararlı olabilen ilaçlar sizde başka türlü tesirler yaparak yan etkiler oluşturabilir. Zaten doktor tedavisi başladığı zaman vücudunuzda oluşan mantar türüne karşı tedavi edici sprey, krem ve benzeri ilaçlar önerilecektir. Yetişkin hastalarda pişik rahatsızlığı için yapılacak olan tedavi teşhis işleminden sonra olacaktır. Tanı için fiziksel bir muayene, laboratuvarda yapılacak testler yada doktorun yapılmasını isteyeceği başka testler ile teşhis işlemi rahatça yapılabilir. Yetişkin kişilerde meydana gelen koltuk altı pişik sorunu önemsenmelidir. Basit bir sorun olarak değerlendirilir ve tedavisi ihmal edilirse rahatsız edici ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Uzmanların önerisi mutlaka pişik oluşumunu hafife almadan gerekli tedavi sürecine bir an önce başlamanızdır.