GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-05-2019 12:19   Güncelleme : 25-05-2019 12:19

King Rıfkı Nasıl Oynanır

King halk arasındaki adıyla Rıfkı nasıl oynanır? Kanlı king rıfkı oynama rehberi.

King Rıfkı Nasıl Oynanır

King bir diğer adıyla Rıfkı kağıt oyunları arasında en zevkli olanlardan bir tanesidir. King nasıl oynanır sorusuna basit adımlarla başlıyoruz. Bir deste kağıtla ve 4 kişiyle oynanır. Öncelikle kartlar eşit olarak 13′er adet dağıtılır ve ilk elde herkes bir ceza oyunu söylemek zorundadır. Bu ceza oyunlarına aşağıdaki tablodan göz atabilirsiniz. Ardından oyun başlar. Herkes ilk ceza oyununu söyledikten sonra koz söyleyebilir. King oyunu nasıl oynanır bu yazımızda tüm detaylarını bulabileceksiniz.

King oyununda ceza oyunları ve koz oyunları:

King’de 6 tane ceza oyunu ve 4 tane de koz oyunu bulunmaktadır. Her oyuncu 3 tane ceza oyunu 2 tane de koz oyunu seçmektedir. Fakat bir ceza oyunu en fazla 2 kez oynanmaktadır. Yani toplamda 12 kere ceza oyunu, 8 kere de koz oyunu oynanır. Şimdi ceza oyunlarını tek tek inceleyelim.

1- El Almaz: El almaz oyununda amacınız adı üzerinde hiç el almamaya çalışmaktır. Bunun için mümkün li ğunca küçük kartlar atmaya çalışıyorsunuz tabi ama bunun için bir strateji oluşturmanız gerekebilir çünkü bazen mecburen alacağınız eller olacak. El almaz oyununda her yediğiniz el için -50 puan ceza alırsınız.

2- Kız Almaz: Kız almaz oyununda amacınız kızları almamaya çalışmaktır. Aynı zamanda elinizdeki kızları da rakiplerinize satmaya çalışırsınız. Bu oyunda her yediğiniz kız için -100 puan ceza alırsınız.

3- Erkek Almaz: Bu oyunda da amacınız erkek kağıtları almamaktır. (Vale ve papazları almamaya çalışın.) Aldığınız her erkek kağıt için -60 puan ceza alırsınız.

4- Rıfkı: Oyuna adını da veren bu ceza oyununda tek amacınız kupa papazını yememek olacak. Kupa papazını yiyen kişi -320 puan ceza alır ve oyundaki en ağır cezalardan biridir.

5- Kupa Almaz: Bu ceza oyununda da amacınız kupa (kalp) kağıtlarını almamaya çalışmaktır. Aldığınız her kupa kağıdı için -30 puanla cezalandırılırsınız.

6- Son İki: Son iki oyununda amacınız son 2 kağıtları almamaya çalışmaktır. Son 2 kağıtlar cezalı kağıtlar olarak nitelendirilir. Son 2 kağıdı yiyen oyuncular her kağıt için -180 puan ceza alırlar.

Koz oyunlarında ise sırası gelen oyuncu eline bakar ve en uygun kozu söyler ve en fazla kağıdı toplamaya çalışır. Alınan her el için +50 puan kazanılır. Koz çıkmadan koz atılamaz ve koz dışındaki kartlarda yükseltmek zorunlu değildir. Ama koz kartında yükseltmek zorunludur.

Örnek vermek gerekirse eğer sırası gelen oyuncu koz kupa dediyse oyuna kozla başlayamaz ve koz çıkana kadar da koz atamaz. Fakat koz çıkıldığında eğer elinizde varsa bu kartı yükseltmek zorundasınız.

Kanlı king nasıl oynanır: Kanlı king oyunu da anlattıklarımızla aynıdır fakat tek farklı yanı cezaların ve koz oyunlarının sıraya göre oynanmasıdır.

Oyunun sonunda 0 puan ve üzerinde olanlar kazanmış sayılır. Oldukça eğlenceli bir oyun olan King’i öğrendiyseniz hemen oynamaya başlayabilirsiniz.