GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-12-2020 11:40   Güncelleme : 04-12-2020 11:40

Karlı Havalarda Lastik Basıncı Nasıl Olmalı?

Karlı havalarda lastik basıncı nasıl olmalı? Kar yağarken lastik basıncını düşürmek doğru mu? İdeal basınç için yapmanız gerekenler nelerdir?

Karlı Havalarda Lastik Basıncı Nasıl Olmalı?

Halk arasında karlı yollarda lastik basıncının düşük olması gereklidir gibi genel bir inanış bulunmaktadır. Bu inanış doğru mu yanlış mı birlikte inceleyelim.

Kış lastiklerinin araç fabrikalarınca belirlenen lastik genişliklerinde daha dar olarak tercih edilmesi önerilmektedir.

Örneğin 225 taban bir yazlık lastik kullanıyorsak, kışlık lastik seçiminde 205 taban lastik seçilmesi daha doğru olacaktır. Bu bir zorunluluk olmasa da yapılan araştırmalar sonucunda kış lastik kullanımında daha olumlu sonuçlar alınmıştır. Dar tabanlı lastiklerde aracın zemine olan basıncı daha artmaktadır. Bu sayede lastiğin tutunması da aynı oranda artmaktadır.

Lastik basınçları düşündüğümüzde düşük basınçlı lastik yol ile daha fazla temas kuracaktır ve aracın ağırlığı geniş bir alana yayılacağından tutunma azalacaktır, düşük basınçlı lastikler sadece kenarlardan yola tutunmaya çalışacaktır.

Lastik basıncına göre aracın davranışı nasıl olur?

Yüksek basınçlı lastiklerde ise tutunma sadece lastiğin orta kısmında olacak ve yüzeyle temas az olacağından yine lastiğin yola tutunmasında problemler yaşanacaktır. İdeal basınçlı lastik ise tam anlamıyla yere basarak, kenarlarında ya da ortasında basınç kaybı olmadan tam olarak yola tutunur ve hareket kabiliyetini arttırmaktadır.

Ayrıca düşük hava basıncına sahip lastik aşırı ısınma ile ya da yapılan ani bir hareket ile janttan çıkabilmektedir. Düşük basınca sahip lastiklerde aracın yakıtı olumsuz etkilenmektedir. Lastik basıncının standartlarda olmaması lastiğin ömrünü de önemli ölçüde azaltmaktadır.

lastik basıncı

Sonuç olarak lastik basıncının indirilmesi kum benzeri yumuşak yüzeylerde ya da önemli miktarda kar yağışı olan durumlarda, kısa süreli ve yavaş kullanımda tercih edilebilir.

Bu tarz durumlarda lastikler tıpkı kar ayakkabıları gibi düşünüldüğünde basınç sadece kenarlarda kalarak aracın batmamasının bir miktarda olsa önüne geçmiş olur. Fakat günümüzde kullanılan kış lastikleri sayesinde bu tarz uygulamalara gerek kalmadan, ideal lastik basıncı ile güvenli ve sorunsuz bir yolculuk yapılabilir. Aslında toplum tarafından benimsenmiş düşük lastik basıncı kanısı kış aylarında da yaz lastiği kullanan sürücüler tarafından savunulmaktadır. Güvenli bir sürüş için doğru mevsimde doğru lastiği kullanmak en güzel çözüm olacaktır.