EĞİTİM
Giriş Tarihi : 24-12-2020 23:05   Güncelleme : 24-12-2020 23:08

Karadeniz İklimi Özellikleri

Karadeniz iklimi özellikleri nedir? Karadeniz iklimi doğal bitki örtüsü ve nerelerde görülür hakkında detaylı bilgi içeren makale.

Karadeniz İklimi Özellikleri

Karadeniz iklimi, Türkiye’nin kuzeyindeki Karadeniz Bölgesi’nin kıyı bölgelerinde etkisini gösterir. Karadeniz ikliminin görüldüğü yerler her mevsim yağış alır bu yüzden de yıl boyunca sıcaklık farkı azdır.

Türkiye’de mevsimlere göre sıcaklık farkının en az olduğu iklim tipi Karadeniz iklimidir. Karadeniz bölgesinin kıyı şeridinde bulunan şehirlerin (Trabzon, Sinop, Rize vs.) ocak ayı sıcaklık ortalaması 6 – 7 derece olmaktadır. Temmuz ayında ise bu rakam 23 – 24 derece olur.

Karadeniz iklimi özellikleri ve doğal bitki örtüsü

Karadeniz ikliminin etkili olduğu yerlerde doğal bitkisi örtüsü olarak ormanlar göze çarpar. Her mevsim yağış alması sebebiyle de ormanlar hep yeşil kalır. Kıyılardaki ormanlarda geniş yapraklı ağaçlar, yüksek tepelerde karışık, daha yüksek dağlarda ise iğne yapraklı ağaçlara rastlanır. Nem azaldıkça ağaç su kaybetmemek için yapraklarını küçültür ve iğne şeklini aldırtır. Doruk noktalarında ise soğuktan dolayı ağaç yetişmez, buralarda daha çok kısa boylu çayırlar vardır.