KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 28-03-2020 17:32

Kalemiyle Aşka Dokunan Adam Cemal Süreya Kimdir

Kalemiyle Aşka Dokunan Adam Cemal Süreya Kimdir, Cemal süreya'nın hayatı ve biyografisi.

Kalemiyle Aşka Dokunan Adam Cemal Süreya Kimdir

Cemal Süreya, 1931’de o zamanlar Erzincan’a bağlı olan Pülümür’de doğdu. Çocukluk günlerini yine burada geçirir. Dersim İsyanı sonrasında ailesiyle birlikte Bilecik’e sürgün edildi. İstanbul’da Haydarpaşa Lisesi’nde okuyan Süreya, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü’nü bitirdi.

Eğitimini tamamlamasının ardından Maliye Bakanlığı’nda müfettişlik yapmasının yanı sıra, Türk Dil Kurumu üyeliği, Kültür Bakanlığı’nda kültür yayınları danışma kuruluğu üyeliği, ansiklopedilerde redaktörlük, yayınevlerinde danışmanlık ve birçok çeviri yapmıştır.

İkinci Yeni’nin öncü şairlerinden biri olan Cemal Süreya‘nın ilk şiiri 1953’te Mülkiye Dergisi’nde yer buldu. Adı “Şarkısı Beyaz”dır. Ancak Papirüs Dergisi’ni toplamda sadece 6 sayı çıkarabilmiştir. Ayrıca Oluşum, Yeditepe, Pazar Postası, Saçak, Politika, Aydınlık gibi birçok yerde yazıları ve şiirleri yayımlanmıştır. Zengin ve akıcı dil kullanımı, kendine has imgeleri ve anlatış tarzıyla Türk Edebiyatı’nın en dikkat çekici şairlerinden biri olmuştur.

23 yaşında iken annesini kaybetmiştir. Kendisine ve kardeşlerine kötü davranan bir üvey annesi olmuştur. Cemal Süreya’nın hayatına çok kadın girmesi biraz da annesini erken yaşta kaybetmesi ve tüm kadınlarda onu aramasına bağlanır.

“Üvercinka” adlı kitabı bizim adını hiçbir zaman öğrenemediğimiz bir aşkına yazılmıştır. Söylentilere göre, üniversite sınavlarına hazırlanan bir lise öğrencisidir Üvercinka ve Cemal Süreya ile kısa süren ama etkisi büyük olan bir aşk yaşamıştır.

Cemal Süreya 3. evliliği sırasında Tomris Uyar’a aşık olur. Tomris Uyar da o zamanlar Ülkü Tamer’le evlidir. Birbirleri için eşlerinden boşanırlar. “Türk Edebiyatı’nın en verimli aşkı” denilen 3 yıllık bir birliktelik yaşarlar. Cemal Süreya, en tutku dolu şiirlerini bu dönemde yazar.

Asıl isminin Cemalettin Seber olmasıyla beraber, şiirlerinde Cemal Süreyya ismini kullanır. Fakat arkadaşıyla bir telefon numarası üzerine girdiği iddia sonucunda soyadındaki “y” harfini kaybeder.

1990 yılında, 59 yaşında hayata gözlerini yumar. Ölümünün ardından sözleri, “Sevda Sözleri” adlı kitapta derlenir. 1997’de “Cemal Süreya Arşivi” yayınlanmıştır. Adına bir ödül töreni düzenlenmiş, en sevdiği sokağa ismi verilmiştir. Ayrıca Mazhar Alanson, Cemal Süreya‘nın birkaç şiirini harmanlayarak Hüznün Kuşları adlı şarkıyı yazmıştır.